Şehzadeler Şehri Amasya

Şehzadeler Şehri Amasya

Şehzadeler Şehri Amasya

Yeşilırmağın güzelliğiyle bezenmiş Amasya ilimizin gezilecek yerleri ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken restoranlarını sizin için hazırladık.

Karadeniz bölgesinde bulunan Amasya, 7500 yıllık tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu Kentimiz, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehrin tam ortasından akan Yeşilırmak nehri Amasya'ya çok farklı bir hava katıyor.

Amasya'da başlıca ziyaret edilebilecek noktalar ise şunlardır.

Amasya Kalesi: Amasya il merkezinde Harşena Dağı'nda konumlanmış olan kale, bölge halkı tarafından Harşena kalesi olarakta anılmaktadır. Pontus Kralı Mithridates’in yaptırdığı düşünülen kale, deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte bulunmaktadır. Amasya kalesi İçeri Şehir, Kızlar Sarayı ve Yukarı Kale olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Kale yaz sezonunda 09.00-19.00 kış sezonunda ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Kral Kaya Mezarları: Pontus krallarına ait olduğu düşünülen Kral Kaya Mezarları, Amasya Kalesi eteklerinde bulunan kayalar oyularak milattan önce 300'lü yıllarda yapılmaya başlandığı düşünülmektedir. Pontus Krallarına ait 20 kadar mezarın olduğu bu kayalıklarda, günümüze ulaşabilen ancak birkaç mezar kalmıştır. UNESCO geçici miras listesine de alınmış olan Kral Kaya Mezarları, sadece Amasya’nın değil, Ülkemizin gezilip görülmesi gereken önemli tarihi dokulardan biridir.

Alçak Köprü: Amasya kalesini ve çevresini, Yeşilırmağın karşı kayısına bağlamak amacıyla Romalılar döneminde yapılmıştır. Dört ayak üzerine kurulmuş olan köprü zamanla Yeşilırmak sularının yükselmesiyle Yöre halkı tarafından Alçak Köprü olarak anılmaya başlamıştır.

Kumacık Hamamı: Kunç köprüsünün karşısında bulunan hamam Yeşilırmağın karşı yakasındaki Şamlar Camii’nin de bânisi olan Kapıağası Ayas Ağa tarafından 1495 yılında yaptırılmıştır.

Amasya Saat Kulesi: Milattan sonra 865 yılında Amasya valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1938 yılında deprem sonucu yıkılmış, 2002 yılında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

Çelebi Mehmet Medresesi: Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından 1866 yılında yaptırılmıştır.  Bölge halkı arasındaki adı Sultaniye medresesidir. Selçuklu medrese mimarisine uygun olarak 4 eyvanlı plan tipinde yapılmış olup, Avluda, giriş kapısı ve eyvanlar arasında üzerileri kubbeyle örtülü 20 adet medrese odası sıralanmıştır. Selçukluların eğitime verdiği önemi gözler önüne sermesi açısından da oldukça etkileyici bir eserdir.

Amasya’da gidilebilecek başlıca restaurantlar ise şöyledir.

Ali Kaya Restaurant: Amasya’nın eşsiz manzarası eşliğinde Amasya’nın en lezzetli yemeklerini bulabileceğiniz Ali Kaya Restaurant'ta özellikle Tokat kebabı en leziz haliyle ve mezeler eşliğinde sunulmaktadır.

Adres: Çakallar mevkii Merkez Amasya

İşçimen Restaurant: Amasya’nın yöresel mutfağını çok geniş bir yelpazeyle müşterilerine sunan İşçimen Restaurant tam anlamıyla bir botanik bahçesini andırıyor. Amasya’nın doğal güzellikleriyle başbaşa enfes bir yemek için harika bir mekan.

Emin Efendi Konakları: Hem konaklama hem de lezzetli bir yemek için Amasya da oldukça nam yapmış, misafirleri tarafından geçer not alan güzel bir işletme.

Adres: Hatuniye mah. Merkez Amasya

Amesia Mutfağı: Yeşilırmak kıyısındaki restaurant, Amasya’nın yöresel yemeklerinin bulunduğu manzarasıyla sizleri mest edecek çok güzel bir işletme. Özellikle güveçte kurusu ve baklalı yaprak sarmasıyla meşhur olan Amesia Mutfağı siz değerli misafirlerini bekliyor.

Adres: Hatuniye mah. Hazeranlar sok. No 3 Amasya