Artvin

Artvin

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Artvin ülkemizin en çok yağış alan şehridir. Enfes doğa güzelliklerini keşfettikten sonra bunu çok sıkıntı etmeyip, Artvini mutlaka ziyaret etmek isteyeceğinize eminiz.

Gerçekten özel bir yere gittiğinizi söylememiz gerekli, olağan üstü manzarasıyla ve eşsiz doğasıyla Karadeniz’in en bakir şehirlerinden biridir.

Cehennem Deresi Kanyonu: 200 metreyi aşan duvar boyuyla ülkemizin en derin kanyonlarındandır. Ardanuç Cehennem deresi ilçesinde bulunan kanyon ilgi çekici doğal yapısıyla Artvin de görülmeye değer yerlerden biridir.

Çifte Köprü: 18. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen Çifte Köprü, Arhavi ilçesinde yer almaktadır. Küçükköy ve Arılı yol ayrımında birbirine dik şekilde yapılmıştır. Mimari olarak iki köprüde birbirine benzemektedir. Ve birer gözden oluşmaktadır. Köprünün şekli düz değil eğimli şekildedir.

Arsiyan Yaylası: Şavşat ilçesinin Pınarlı, Demirkapı ve ılıca köyleri ile Ardahan’ın Posof ilçeleri arasında kalır. Arsiyan Dağı’nda Şavşat’ın Cevizli, Yaşar ,Saylıca ve Kayadibi köylerine ait yaylalar bulunur. Dört bir yanı göllerle çevrelenmiş olan yayla tam bir doğa harikasıdır.

Deliklikaya: Harika bir doğası olan ve henüz yeteri kadar tanınmayan Deliklikaya mutlak gidilip, görülmesi gereken bir yer.

Tekkale Manastırı: Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Tekkale köyünde bulunan tarihi yapı dört kilisesi olarak da anılmaktadır. Mimari özellikleri ve tarihi dokusuyla turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerden biridir. Manastır kompleks bir yapı oluşumudur. Trapeza, seminer odası ve güney doğusunda ayrı inşa edilmiş olan şapeliyle dört ayrı yapıdan oluşmaktadır. Ortaçağ dönemi manastır yapımını en iyi şekilde yansıtan Tekkale Manastırının 9. Yüzyılda Bagratlılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir.

Satlel Kalesi: Şavşat ilçesinde bulunan kalenin Bagratlılar döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Bir dönem Osmanlılarda kullanmıştır. İçerisinde şapel ve su sarnıcı olduğu da gözlemlenmektedir. Kaleyle ilgili yazıt yada kitabe bulunamadığından tam olarak hangi dönemde inşa edildiği bilinmemektedir.

Mençuna Şelalesi: Harika doğası ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan şelale Arhavi de en çok ziyaretçi alan bölgelerdendir.  Arılı dağlarından gelen ufak derelerin birleşmesiyle oluşan Mençuna Şelalesi yaklaşık olarak 100 metre yüksekliğindedir. Bölgeyi ziyaret edecekseniz kar sularının erimeye başladığı nisan ve mayıs aylarını tercih edin. Gürül gürül akan sular ve eşsiz doğasıyla sizler de bu güzelliğe hayran kalacaksınız.

Artvin’e gidince bu şehirde ne yiyebilirim diye düşünen okuyucularımıza ise yöresel lezzetler konusunda bazı tavsiyelerimiz olacak.

Mısır Ekmeği: Başka yerlerde yediğiniz mısır ekmeklerine benzemez. Yöresel hakiki tereyağının ve mısır ununun tadını alabilirsiniz.

Hamsili Pilav: Eğer balık seviyorsanız bu lezzete bayılacaksınız. Karadeniz’in en meşhur yemeklerinden olan hamsili pilavı Artvin’e geldiğinizde de mutlaka tatmalısınız.

Karalahana Sarması: Karadeniz de neredeyse tüm evlerin bahçesinde yetişen bu sebzenin çorbası, salatası ve sarması yapılabiliyor. Damağınızda uzun süre unutamayacağınız bir tat bırakacak olan karalahana sarmasını yanında köy yoğurduyla tüketmenizi öneriyoruz.

Mıhlama: Karadeniz yöresine ait meşhur yemeklerden biri de mıhlamadır. Yöresel tereyağı ve yöresel peynir kullanılarak yapılır. Bölge halkının vazgeçemediği lezzetlerden biridir.

Laz Böreği: Bir kez yediğinizde aklınızdan çıkmayacak bir lezzettir ve her gittiğinizde tekrar tatmak isteyeceksiniz. İçerisinde bulunan köy yumurtası ve köy tereyağının birleşimi sizlere harika bir lezzet sunuyor.

Artvin’deki restoran tavsiyelerimiz ise başlıca şunlardır;

Artvin Çardak Restaurant:

Artvin’in merkezinde et ve balık çeşitlerini bulabileceğiniz nezih bir yemek noktasıdır.

Zil Kale Restaurant:

Zil Kale manzarasına karşı lezzetli yöresel yemekleri tadabileceğiniz nezih, samimi ve sıcak bir mekan.

Taner Usta’nın Yeri:

Hopa’nın Kemalpaşa ilçesinde yiyebileceğiniz en lezzetli Karadeniz pidesini bulabilirsiniz.

Hızır Dayı Pidecisi:

Hopa da bulunan işletme yıllardır bölge halkı arasında çok meşhur bir mekandır. Pide çeşitleri içinde kavurmalı, sebzeli pidesi öne çıkıyor.