Aydın

Aydın

Turistik olarak daha çok Kuşadası ilçesiyle ön plana çıkan Ege bölgesindeki ilimiz farklı güzellikleri de içerisinde barındırmakta...

Ülkemizin Ege bölgesinde bulunan Aydın, tatil denince ilk aklımıza gelen illerimizdendir. Tatil yönünden oldukça fazla çeşitliliği bulunan Aydın aynı zamanda gezilip görülmesi gereken tarihi alanlarıyla da ön plana çıkmaktadır.

Aphrodisias Antik Kenti: Unesco Dünya Miras Listesine giren Aphrodisias Antik Kenti 1958 yılında Ara Güler tarafından keşfedilmiştir. Milattan önce 500'lü yıllarda inşa edildiği ve Afrodit’e sunulan bir antik kent olduğu düşünülen kentin tam manasıyla Bizans ve Roma dönemi mimarisini yansıttığı görülmektedir.

Dilek Yarımadası: Aydın sınırları içerisinde kalan bu yarımadayı ziyaret etmek için sayısız sebep var. Bunlardan birkaçı ise görülmeye değer ışıldayan koyları, doğal hayvanat bahçesi, Zeus mağarasıdır. Başlıca doğa harikası koyları İçmeler, Aydınlık, Kavaklıburun ve karasu koylarıdır. Doğal Hayvanat Bahçesiyle aslında milli parktır. İçerisinde doğal yaşama ait pek çok güzellik bulunan bu parkta sincap, Alageyik ve yaban domuzu gibi pek çok canlıya rastlamanız mümkündür. Zeus Mağarası ise dağların eteklerinden çıkan buz gibi kaynak sularının Zeus Mağarası içinde deniz suyuyla buluştuğu ve yüzmeye doyum olmayan bir mağara gölü bulunuyor.

Millet Müzesi: Millet Antik Kenti içerisinde bulunan müzede ağırlıklı olarak çevrede bulunan tarihi eserler sergilenmekte. Müze içerisinde havuzlu bir hol ile 2 adet salon bulunuyor. Müzede Arkaik dönemden Osmanlıya kadar pek çok medeniyete ait bulgular ve eserler yer alıyor.

Kurşunlu Manastırı: Manastır Dilek Yarımadası içinde bulunuyor. Rumların Panagia adını verdiği manastır yapıldığı dönemde Meryem Ana’ya adanmış bir mabettir. Ne zaman yapıldığı hakkında bilgi sahibi olunamayan manastırın Hıristiyanlığın ilk dönemlerine ait olduğu değerlendiriliyor. Manastırın etrafında keşiş odası ve yemekhane gibi alanların kalıntıları görülmektedir. Manastırı kullanan her uygarlığın bu yapıya kendine ait eklemelerde bulunduğu da görülüyor.

Güvercinada Kalesi: 1830 yılında Osmanlı hakimiyetine giren kale Osmanlı tarafından onarımdan geçirilmiştir. Kale konumu itibariyle çevre adalardan ve Yunanistan’dan gelen tehlikelere karşı bir ön karakol gibi kullanılmıştır. İçine girdiğinizde bu tarihi yapının oldukça bakımlı olduğunu göreceksiniz. Aydın’a gelecekseniz tatil rotanıza mutlaka eklemeniz gereken bir yerdir.

Tralleis Antik Kenti: Pergamon Krallığı’na ait bu tarihi eserden geriye sadece üç gözlü yapı kalmıştır. Bu üç gözlü yapı antik dönemde spor ve kültürün merkezi olan Gymnasium’a ait. Tralleis Antik Kenti göründüğünden çok daha büyük bir kent. Kentin henüz kazısı yapılmamış alanları bulunuyor. Üç gözlü yapının etrafındaki hamam, tiyatro vb. yapıları çok az kısmı gün yüzüne çıkmış yapılardan. Tralleis Antik Kenti’nin kuruluşu için tarihi kaynaklar Milattan Önce 13. yüzyılı işaret ediyor. Antik kente yolunuz düşerse ilginizi çekecek yapılardan olan Latrina adı verilen genel tuvaletleri de görmenizi tavsiye ediyoruz. 65 kişilik kapasitesiyle en büyük Latrinaya Tralleis Antik Kenti sahip. Bu tuvaletler incelenerek dönemin kanal ve sulama alanındaki gelişmişliğini de görebilirsiniz.

Priene Antik Kenti: Aydın’ın Söke ilçesine 15 km. uzaklıktaki Priene Antik Kenti bilinen en eski planlı şehirlerden biridir. Milattan önce 1200 yılında İyonlar tarafından yapıldığı öngörülüyor. Mykale dağının eteklerinde yer alan antik kent dönemin önemli liman kentlerinden biridir. Bugün bile uygulanan, Piene Antik Kentinde kullanılan ızgara şehir sistemi olarak bilinen modelin ilk kez bu antik kentte uygulandığı görülmektedir. Zamanla limanın yok olmasıyla önemini kaybeden antik kent 2. Yüzyılda tamamen terkedilmiştir.

Arpaz Kalesi: Nazilli ilçesine bağlı Esenköy’de bulunan Arpaz kalesi yeterli tanıtım yapılmadığı için çok fazla turist çeken bir nokta değildir. Ancak kale günümüze kadar ulaşmış, bizim için çok önemli tarihi bir mirastır. Mimari yapısıyla dikkat çeken kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir.

Aydın Restoran Önerileri

Oksa Marina: Kuşadası’nda hizmet veren Oksa Marina müşterilerine lezzetli ve kaliteli deniz ürünleri sunuyor. Eşsiz doğası ve manzarasıyla nezih ve huzurlu bir mekan olan Oksa Marina aynı zamanda mezeleri, salataları ve özellikle güveçte karidesiyle sizlere lezzet şöleni sunuyor.

Ferah Restaurant: Güzel bir manzara eşliğinde yemeğinizi yemek için Kuşadasında düşünmeden tercih edebileceğiniz bir mekan. Balıkları taze ve lezzetli, mezeleri şahane fiyatları ise verilen hizmete oranla oldukça makul bir işletme. Personelin samimiyeti ve güler yüzlü olması da ayrıca belirtilmesi gereken bir durum.

Öz Urfa: Servis elemanları Güler yüzlü, İkramları bol, yemekleri lezzetli, fiyatları uygun olan bu işletme bir kez geldiğinizde tekrar gelmek için listenize ekleyeceğiniz bir mekan olacak. Özellikle Urfa kebabı tavsiyemizdir.