Bilecik

Bilecik

Bursa ile Eskişehir arasında bulunan Bilecik hakkında bilmeniz gerekenler...

Tarihte büyük medeniyetlerin hakimiyetine giren Bilecik, yeni keşif yerleri bulmak isteyenlere, eski dönemden günümüze kadar gelen eserleriyle unutulmaz bir yolculuk sunuyor. Gelin sizde gezilebilecek yerler listemize bir göz atın.

Ertuğrul Gazi Türbesi: Türbeleriyle meşhur olan kentte gezinize ilk olarak Ertuğrul Gazi Türbesini gezerek başlayabilirsiniz. Söğüt ilçesinde bulunan türbenin Çelebi Mehmet tarafından yaptırıldı düşünülmektedir. Türbe 1737'de 3. Mustafa tarafından restore ettirilmiştir. Daha sonra 2. Abdülhamit zamanında da onarım görmüştür. Bu onarımlar sırasında mezarlığın giriş kısmına 2 adet çeşme ilave edilmiştir. Türbenin dışında Ertuğrul Gazi’nin eşi Halime Hatun ile oğlu Savcı Bey’in mezarları bulunur. Osman Gazi’nin makam mezarı da burada yer almaktadır.

Atatürk Köşkü: Sivil mimarinin en güzel örneklerinden olan Atatürk köşkü Bozüyük ilçesine 25 km. mesafede bulunmaktadır. Atatürk 1930 yılında yaptığı Bilecik ziyaretinde bu köşk de ağırlanmıştır. Bilecik doğasının güzelliklerinin çevrelediği bir orman alanı içerisinde konumlanan bu yapıyı Bilecik tatilinizde gezebilir ve burada bol bol dinlenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Çelebi Sultan Mehmet Camii: 1414-1420 tarihleri arasında Sultan 1. Mehmet tarafından yaptırılan camii Osmanlı Mimarlık Sanatının kubbeli yapılar türündeki ilk örneklerindendir. Dikdörtgen görünümlü olan ve 12 kubbesi bulunan Camii, Sultan II. Abdülhamit tarafından onarılmış ve onarım esnasında genişletildiğinden bazı değişikliklere uğramıştır. Söğüt ilçesinde bulunan bu tarihi camiyi Bilecik ziyaretinizde rotanıza ekleyebilirsiniz.

Kaymakam Çeşmesi: Şehrin tarihine tanıklık eden eserlerden biridir. Kaymakam Çeşmesi Söğüt ilçesine bulunur. Sultan Reşat döneminde zamanın Kaymakam’ı Sait Bey tarafından 1919 yılında mermer ve taş işçiliği ile inşa edilmiştir. Aynı zamandan Osmanlı mimarisinin son örnekleri arasındadır.

Kınık Şelalesi: Doğanın benzersiz atmosferiyle bütünleşen Kınık Şelalesi Bilecik merkeze bağlı olan ve aynı ismi taşıdığı Kınık Köyü’nde yer alıyor. Bilecik il merkezine ise yaklaşık 24 kilometrelik bir uzaklığa sahip. Bilecik gezinizde biraz dinlenmek, belki küçük bir piknik yapmak veya küçük yürüyüşlerle doğanın içerisinde kaybolmak isterseniz Kınık Şelalesi’ne muhakkak uğramalısınız.

Söğüt Müzesi: Müze 1981 yılından bu yana hizmet vermeye devam etmektedir. Söğüt Müzesi’nde tek bir salon bulunmaktadır. Mimarisi ise çadır şeklini andırır. Müzede sergilenen eserler arasında tartı aletleri, arkeolojik eserler ve Osmanlı çini örnekleri bulunur.

Bilecik gezinizde yemek yiyebileceğiniz birkaç restoran tavsiyemiz olacak.

Acar Restaurant: Balık havuzları, çınar ağaçları ve harika doğasıyla yol kenarında, yeşillikler içinde köfte ve kuyu kebabı ile ünlenmiş bu mekana Bilecik seyahatinizde uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Cennet Vadisi: Seyahat sırasında doğa ile baş başa leziz yemekleri tadabilirsiniz. Menü zengin ve çeşitli. Saç kavurma ve doğal yoğurt önerimizdir. Balaban köftede güzel. Mekanda yürüyüş yapıp güzel vakit geçirebilirsiniz.

Mersu Alabalık: Eskişehir 'e yakın, doğa ile iç içe bir yer arıyorsanız sizin için iyi bir tercih olacaktır. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, doğa yürüyüşü ve balık tutmak isterseniz hepsini bir arada yaşayabileceğiniz bir mekan. Küçük bir basket sahası, salıncaklar ve kümesler hayvanlarının olduğu bir alanı mevcut. İsterseniz alabalık alıp gidebilirseniz de. Sonuçta kırsalda keyifli bir vakit geçirmek isterseniz, sizi ve beraberinizdekilerin mutlu olabileceği bir yer. Alabalık, köfte ve çömlekte kuru fasulye tavsiyemizdir.

Dostlar Çağ Kebap Salonu: Kesinlikle denemelisiniz. Lezzet, sunum, temizlik her şey çok güzel. Kaliteli etten yapılmış kebabıyla, güler yüzlü ve samimi personeliyle Bilecik ziyaretinizde uğramanız gereken bir nokta.

Varlık Köfte ve Çorba Salonu: Bozüyük ilçesinde bulunan işletme sabahları işkembe, mercimek, tavuk suyu gibi çorba çeşitleriyle müşterilerine hizmet veren işletmenin güler yüzlü hizmeti, karşılaması, uğurlaması her şeyi dört dörtlük. Bunun yanında çorba saatinin bitmesiyle köfte saati başlıyor. Köftesi de oldukça lezzetli olan işletme esnaf lokantası görünümünde olduğundan mekan takıntısı olmayan ziyaretçilere tavsiyemizdir.