Bolu

Bolu

Karadeniz bölgesinde bulunan Bolu ili, eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir ilimizdir.

Bir çok tarihi yapı ve doğal güzelliğin bulunduğu Bolu ilimizde yemyeşil dağları, ormanları, şirin akarsuları, gölleri ve kayak merkeziyle nefis bir gezi sizi bekliyor.

Bolu Kaplıcaları: Kaplıcalar: şehir merkezine, 5 km. uzaklıktaki, Karacasu beldesinde bulunmaktadır; Gölcük gölüne çıkış yolu üzerindedir. Burası şehirle birleşmiş bir durumdadır. Seben dağları eteklerinde, çevresi ormanlarla kaplı, sakin bir dinlenme yeridir. Su doğal kaynaktan çıkar. Sıcaklığı: 42-44 derecedir. İçindeki bileşimi: bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum ve karbondioksit şeklindedir. Sular banyo ve içme kürlerine elverişlidir. Romatizmal hastalıklara, deri, kan dolaşımı ve kalp hastalıklarına, solunum yolu hastalıklarına, kadın hastalıklarına, sindirim sistemi, safra kesesi, böbrek ve idrar yolları hastalıklarına, kemik ve kireçlenme rahatsızlıklarına, metabolizma ve beslenme bozukluklarına iyi gelir.

Akkayalar Travertenleri: Bolu’nun doğal güzellikleri arasında yer alan Akkaya Travertenleri tıpkı Pamukkale Travertenleri gibi doğal bir oluşum sonucu ortaya çıkmıştır. Gidenlerin hayran olduğu, kaynağından çıkan suyun içilebildiği, görülmesi gereken bir harika yerdir. Akkaya Travertenleri, 20 derecenin üzerinde bir sıcaklıkla yer altından çıkan, içerik olarak zengin su vasıtasıyla oluşuyor. Çıkan suyun içindeki karbon gazı uçuyor ve geride kireç bırakıyor. Bu da birike birike, gördüğümüz travertenleri oluşturuyor. Pamukkale kadar büyük çapta olmasa da, Bolu’da görülmeye değer yerler arasında olmalı.

Gölcük Tabiat Parkı ve Gölcük Gölü

Gölcük Gölü, Gölcük Tabiat Parkı sınırlarında yer alan küçük ama çok sevimli bir göl. Bolu’nun onlarca güzelliğinden biri olan Gölcük Gölünün, denizden yüksekliği 1220 metredir. Gölcük Gölü oluşumu itibariyle yapay bir göl. Döşeme taştan yapılan yürüme yolunda, sağ tarafta uzun ağaçlar, sol tarafta göl manzarası, gerçekten enfes. Bu eşsiz güzelliği gezi rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

Türkiye'de yemek denince ilk akla gelen illerin başında Bolu bulunuyor. Bolu iyi yetişmiş aşçılarıyla Türkiye’nin pek çok bölgesine aşçı gönderiyor. Sebebini bilemiyoruz ama Boluluların yemek konusunda ayrı bir becerileri var. Bolu gezinizde yemek yiyebileceğiniz başlıca mekanları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kubbealtı: Daha çok kahvaltınızı yapmak için gidebileceğiniz bir işletme. Gözleme ve katmer konusunda oldukça iyiler. Özellikle yoğurtlu gözlemesi denenmeye değer. Mekanın yoğunluğuna göre biraz bekleme ihtimaliniz var ama buna değiyor. İşletmenin atmosferi çok güzel. Herkes güler yüzlü, Bolu gezinizde güzel bir kahvaltı için uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Konyalı Etli Ekmek Fırın Kebabı: Kebabın tadı şahane, Aynı zamanda pide türü yemeklerden hoşlananlar içinde oldukça isabetli bir seçim. Mevlana ve bıçak arası gibi isimler verdikleri çok lezzetli pide çeşitleri mevcut. Personeli güler yüzlü size aile sıcaklığını hissettiriyorlar.

Biber Restaurant: Bolu’ya gelmişseniz ve ev yemekleri yiyebileceğiniz bir yer arıyorsanız tam da olmanız gereken yerdesiniz. Mükemmel leziz menüsüyle gerçek Bolu aşçılığının en iyi örneklerinden, keyifle yediğiniz akşam yemeğinizi uzun süre unutmayacaksınız.

Abant Gökdere Restaurant: Mekana ilk girdiğinizde salaşlık dikkatinizi çekebilir. Ancak buna aldırış etmeyin, Sipariş edeceğiniz her şey çok lezzetli. Bolu’da kahvaltı yapmayı düşünüyorsanız uygun fiyatlarıyla Abant Gökdere Restaurant’ı sizde çok seveceksiniz.

Oltu Cağ Kebap: Bolu’ya bir ziyaret yaparsanız kesinlikle gitmenizi önereceğimiz bir mekan. Kebabı harika. Yemekleri leziz. Sunum tarzları da çok güzel. İlgi, alaka, servis hızı her şey olması gerektiği gibi. Bolu’da oltu cağ kebabı yiyebileceğiniz çok hoş bir mekan.