Çankırı

Çankırı

Çankırı

Çankırı ilimizin, geziniz sırasında ziyaret edebileceğiniz başlıca mekanlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Çankırı Müzesi: Çankırı şehir merkezinde yer alan bu müzenin tarihi yaklaşık 90 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk olarak 1930 yıllında antik değeri bulunan 3 adet taşın Halkevi önüne getirilip sergilenmesi ile başlanmıştır. Gerçek anlamda ise 116 parçalık eserin 9 Haziran 1972 tarihinde Halkevi binasının alt katında sergilenmesi ile başlamıştır. Daha sonra 100. Yıl kültür merkezi inşası bitince eserler buraya getirilmiştir. 1983 yıllında bu müze hizmete açılmıştır. Yolunuz düşerse buraya gelip tarihte yolculuğa çıkabilirsiniz.

Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Türbesi: Kale şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerinde bulunur. Surları moloz taş ve tuğla karışımından inşa edilmiştir. Geçmişte yerleşim yeri olarak kullanılan kale günümüzde birkaç kalıntı dışında harabeye dönüşmüştür. Kalenin yamacında bulunan Emir Karatekin Bey Türbesi de burada bulunmaktadır. Danişmentliler zamanında yapılan türbede Emir Karatekin ile beraber eşi de yatmaktadır. Türbe yıl boyunca birçok ziyaretçi almaktadır. Ayrıca şehre hakim bir tepede kurulan kalede çevre düzenlemesinin ardından piknik alanları açılmıştır.

Tuz Mağarası: Çankırı’ya 19 km uzaklıkta bulunan bu mağara görenleri hayrete düşürüyor. Burada doğal tuz yatakları bulunmaktadır. Burada bulunan tuzun Hititler döneminden beri kullanıldığı tahmin edilmektedir. Burada bulunan tuz yatakları ülkemizin en büyük tuz rezervine sahiptir. Burada açılan oyuklarla tuz elde edilir. Bu tuz mağarasında sarkıt ve dikitlerle muazzam manzaralar oluşturmaktadır.  Bu tuz mağarası aynı zamanda bir şifa kaynağıdır. Astım hastaları için bulunmaz bir yerdir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız.

Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü: Çankırı’nın Bayramören ilçesinde bulunan köprü Melan Çayı üzerinde kurulmuştur. Yaklaşık 250 yıl önce yapılan köprü, hayvan ve yayaların geçişi için büyük kolaylık sağlanmaktadır.

Sakaeli Kaya Mezarları: Çankırı’nın Orta İlçesine bağlı Sakaeli Köyünde, ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunur. Roma ve Bizans dönemine ait olduğu ileri sürülen bu mezarlar köylü halk tarafında çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Köydeki bir tepeye yaslanmış, oyuklar şeklindeki mezarları görmek için Çankırı gezi rotanıza Sakaeli Kaya Mezarlarını eklemenizi öneririz.

İndağı Kaya Mezarları: Çankırı İlimizin tarihi dokusunu bu bölgede de görmek mümkündür. Geçmişte bu bölgede yaşayan medeniyetlerin bize tarihi miras olarak bıraktığı İndağı Kaya Mezarları, Ilgaz ilçesine bağlı İnköy sınırında bulunan Salman Höyüğünde oyuk şeklinde yapılmış mezarlardır. Bu mezarların Roma ve Bizans dönemlerine ait olunduğu düşünülmektedir. Bu höyüklerin birçoğu defineciler yüzünden tahrip edilmiştir. Ayrıca bu bölgede kaya mezarın dışında ev, kilise, mağara gibi kalıntılar da bulunmuştur.

Alpsarı Göleti: Çankırı ilimizin Korgun ilçesinde bulunur. İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan bu gölet Çankırı’nın en büyük göleti konumundadır. Alanın yapısı nedeni ile gölet etrafı zengin bir bitki örtüsü ile kaplıdır. Çevre düzenlemesinin ardından burada restoran, bisiklet ve yürüyüş yolları, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortu, yapay çim saha, kondisyon aletleri bulunmakta olup, ziyaretçiler gölette deniz bisikletleri ve teknelerle gezi yapabilmektedirler. Çankırı gezinizde uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Sefer Ustanın Yeri: Sarımsaklı eti tavsiye edilen işletmede gerçek efsane güveçte kuru fasulyedir. Oldukça salaş görünümü olan işletmede içeriye girdiğinizde daha önce pek çok ünlü ismin bu lokantaya uğradığını çekilen fotoğraflardan anlayabiliyorsunuz.

Eyüpoğlu Kebap: Çankırı merkezde bulunan işletmede en güzel kebapları bulabilirsiniz. Kaşarlı köfte, vali kebabı ve et döneri de denenmeye değer. Masanıza gelen sıcak pide ve salatalar ise ikram ayrıca hizmetinde memnun kalacağınız işletme Çankırı gezinizde uğramanız geren bir yer.

Hacı Ali Restaurant & Dinlenme Tesisleri: Çorbalarıyla ünlenen bu işletmede ev yemekleri ve ızgara çeşitleri de çok leziz. Oldukça temiz ve bakımlı olduğunu sizlere söylemek isteriz. Bol çeşitli menüsüyle uğranmaya değer bir işletme.