Denizli

Denizli

Hem tarihi hem doğal güzellikleriyle ülkemizin gezilecek yerlerinin başlarında gelen Denizli ilimizde, tarihi milat öncesine dayanan birçok eseri ve doğasının getirdiği güzellikleri görebileceğiniz harika bir gezi sizi bekliyor.

Pamukkale Travertenleri: UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bu bembeyaz görünümlü alanı herkesin görmesini tavsiye ediyoruz. Pamukkale insanı şaşkına çeviren bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Bu doğal oluşumun muhteşem görünümünün bozulmaması, çok dikkatli bir şekilde korunması gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda travertenlerin kararmaya başladığı ile ilgili haberler çıkmaya başlamıştı. Görenleri kendine hayran bırakan bir doğa harikası olan bu travertenlere gereken önem verildiğinde tekrar eski haline dönmüş. Ama tabii ki bu önemi devam ettirmek gerekiyor. Çünkü dikkat edilmediği zaman bu doğal oluşum yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

Hierapolis Antik Kenti: Pamukkale Travertenleri ile Hierapolis Antik Kenti aynı ören alanında bulunuyor. Bu kent milattan önce 2.yüzyıl da Bergama kralı tarafından kurulmuştur. Kutsal Kent olarak bilinen Hierapolis Antik Kenti içinde çok fazla dini yapı bulunuyor. Bu kentte ayrıca görmeniz gereken yerler arasında büyük bir amfi tiyatro ve St. Philippe Martyrion Kilisesi bulunuyor. Hierapolis’in bir Frigya kenti olduğu düşünülmekle birlikte, hangi eski coğrafi bölgede yer aldığı tartışma konusudur.

Anadolu Mezarlığı: Tarihe tanıklık etmiş, gezilip görülmesi gereken bir mezarlık. Hierapolis Antik Kenti’nin Mezarlığı olan bu yerde zamana karşı dimdik duran eski mezarlıkları görebilirsiniz. Anadolu’da en iyi şekilde korunup günümüze kadar gelmiş çok eski bir mezarlık. Dilerseniz antik kenti gezerken bu mezarlığa da uğrayabilirsiniz.

Laodikya Antik Kenti: Laodikeia Antik Kenti, Denizli ilinin 6 km. kuzeyinde yer almaktadır. Helenistik kent, milattan önce 3. yüzyılın ortalarında Seleukos Kralı 2. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulmuştur. Erken Bizans Dönemi’nde metropollük seviyesinde dini bir merkez haline gelmiştir. Laodikeia, önemli arkeolojik kalıntılara sahiptir. Yaklaşık 5 kilometrekarelik alana yayılan Laodikeia’nın önemli ve günümüze kadar gelebilen yapıları içinde; Anadolu’nun en büyük stadyumu, 2 tiyatrosu, 4 hamamı, 5 agorası, 2 anıtsal giriş kapısı, tapınakları, kiliseleri ve anıtsal caddeleri sayılabilir.

Kaklık Mağarası: Mağara, büyük bir yer altı deresinin oluşturduğu yer altı boşluğunun tavanının çökmesi sonucu oluşmuştur. Mağaranın içerisinde büyük bir traverten kitlesi bulunmaktadır. Bu traverten kitlesi tavanı çöktükten sonra, mağaranın hemen yakınında bulunan kokar hamamı pınar sularının mağaraya şelaleler yaparak akması sonucu oluşmuştur. Mağaranın içi geniş girişi olmasından dolayı bolca güneş ışığı almaktadır. Mağaranın içinde bulunan sarkık ve damla taşlar da mağaraya ayrı bir güzellik katmaktadır.

Ağlayan Kaya Şelalesi: Şelale eşsiz bir tabii güzellik sergilemektedir. Ağlayan Kaya olarak bilinen şelale, 30 metre yükseklikten dökülmektedir. Yeşille suyun birleştiği şelalenin dibinde alabalık yetiştirilmektedir. Hocanın Yeri olarak bilinen yer ilçe halkı tarafından çok sevilen bir piknik yeridir. Yaz aylarında sıcaklardan bunalanlar bu şelaleye kaçıyorlar. Çünkü şelale bölgesinin etrafını buz gibi akan suyun serinliği sarıyor.

Denizli gezinizde yemek yiyebileceğiniz yerler konusunda sizlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Garson Şükrü: Denizli’de yemekleri ve lezzetleri ile ünlü Garson Şükrü zengin kebap çeşitleri, çöp şiş, bonfile, kuzu şiş, köfte çeşitleri, saymakla bitmeyecek meze çeşitleriyle müşterilerini en iyi şekilde ağırlamaktadır. İkram olarak sunulan kurutulmuş biberli ve bıldırcın yumurtalı yoğurtlu mezesi denenmeli. Buranın tandırı da oldukça lezzetli.

Kocabaylar Kebap Salonu: Mütevazi  görünümlü bir işletme olmasına karşın mekanda sıra bekleme ihtimaliniz oldukça yüksek. Denizli’nin en meşhur yemeklerinden birisi tandır kebabı. 40 yıla yakın süredir hizmet veren ve Denizli’nin ilk kebapçılarından birisi olan Kocabaylar Kebap Salonuna  uğrayacak olursanız bir porsiyonla masadan kalkamayacağınızı unutmayın. Fiyat olarak biraz yüksek bir mekan olduğunu belirtmek isteriz.

Akçeşme Kokoreç: Denizli’nin en ünlü kokoreç mekanlarından birisi. Katıksız, domatessiz, sade ve leziz bir kokoreç nasıl olur tadına bakmak isterseniz Denizli’deki ilk adresiniz Akçeşme olabilir.

Bizim Ev Mantı, Aşure, Keşkek Evi: Mantı, keşkek ya da aşure için gidebileceğiniz en güzel yerlerden birisi. Özellikle yaz aylarında balkonunda mantının tadına bakabilirsiniz.

Nefis Izgara: Adına layık oldukça güzel bir yer. Denizli usulü ızgara köftenin tadına bakmak istiyorsanız ilk adresiniz burası olabilir. Çok temiz bir işletme olduğunu belirtmek isteriz.

Tavaslı Pideci Nihat Usta: Burada istediğiniz her şeyin tadına bakabilirsiniz, hepsinde ayrı bir lezzet var. Ancak güveç istediyseniz güveçten önce gelen pideyle karnınızı doyurmayın çünkü gerçekten enfes bir yemek sizi bekliyor.