Erzincan

Erzincan

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan ilimiz Doğal güzellikleri ve milattan önce 2600 yıllarına dayanan tarihiyle merak uyandıran, her yıl turist sayısını arttıran güzide bir ilimizdir.

Erzincan geçmişten bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Milattan önce 2600 yıllarında Akadlar, milattan önce 2000 yıllarında Hayaslılar ve Azzilerin yaşadığı şehir milattan önce 1600 yıllarında Hitit hakimiyetine girmiştir. Milattan önce 900 yıllarında Urartuları ağırlayan şehrimiz milattan önce 550 yıllarında ise Perslerin hakimiyetine girmiştir. 200 yıl kadar Pers hakimiyetinde kalan şehir, İskender’in Persleri mağlup etmesinin ardından Helenlerin yönetimi altına girmiştir. 1071 yılında Malazgirt zaferi sonrası Anadolu’nun kapısını aralayan Türk’ler bölgeye hakim olmuş ve yaklaşık 900 yıl süren kesintisiz bir hakimiyet kurmuştur.

Erzincan’ı ziyaret etmek isteyen gezi severler için görülmesi gereken yerler ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Erzincan Kalesi: Kemah ilçesinde bulunan kale, ilçeyi çevreleyen kayaların üzerine kurulmuştur. Kale Mengücekliler ve İlhanlılar dönemlerinde kullanılmıştır. Anadolu Selçukluları ve Osmanlı dönemlerinde tadilatlar görmüş olan kale 1939 yılındaki depremde büyük hasar almış ve günümüzde çok az bir bölümü görülebilmektedir.

Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı: Erzincan’ın Tercan ilçesinde bulunan Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı 1200’lü yıllarda Saltuklu Prensesi Mama Hatun için yapıldığı düşünülmektedir. Yaptırılan bu yapının içerisinde Türbe, Hamam ve Kervansaray bulunmaktadır. Kervansaray ve hamam Türbenin hemen yanında yer almaktadır. Erzincan’ın en önemli tarihi değerlerinden biri olan Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı, Ortaçağ Türk mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Abrenk Kilisesi: Tercan ilçesi, Üçpınar köyünde bulunan Abrenk Kilisesi, Erzincan’ın görülmesi gereken en önemli tarihi yapılarındandır. Anadolu’nun günümüze ulaşabilmiş ender Ermeni Manastırlarından biri olan Abrenk Kilisesi’nin kendi kitabesinde bulunan bilgiye göre yapımı 1854 yıllarına tekabül etmektedir. Vank Dağı üzerinde bulunan kilisenin hemen yanında, bir şapel ve iki adet dikili taş yer almaktadır. Dikili taşların tarihinin 1200’lü yıllara dayandığı düşünülmektedir.

Erzincan’a geldiğinizde yemek yiyebileceğiniz restoranları sizler için derledik. Ve bazılarını buradan paylaşmak istiyoruz.

Konak Mazlum Sofrası: Çok ferah ve temiz olan işletme özellikle döneri ve hoşver tatlısı ile damağınızda uzun süre unutamayacağınız bir tat bırakacak. Çalışanlar oldukça ilgili ayrıca sulu yemekleri özellikle de Güveçleri gerçekten çok çok iyi. Erzincan‘a geldiğinizde es geçmemeniz gereken bir mekan.

Sefa Köfte Salonu: Mekana girdiğinizde, duvarına asılı birçok ünlünün fotoğrafıyla karşılaşıyorsunuz. Köftesiyle çevrede ün yapmış bir işletme acılı ve acısız seçenekleri bulunuyor. Fiyatları oldukça makul Erzincan gezinizde gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir mekan.

Şelale Aile Restoranı: Doğal bir güzelliği bulunan işletme, ağaçların arasında ve şelale manzarasıyla müşterilerine hizmet veriyor. Çocuklar için oyun alanında bulunduğu işletme de yemekler, mezeler ve salatalar oldukça lezzetli. Fiyatları ortalamanın biraz üzerinde olan işletmeyi Erzincan gezinizde tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Seven Kevser Restoran: Sulu yemekleri, döneri, harika pide ve kebaplarıyla Seven Kevser Restoran Erzincan gezinizde lezzetli bir yemek için tercih edebileceğiniz bir mekan.