Giresun

Giresun

Ülkemizdeki doğal güzelliklerin bozulmadan kaldığı ender illerimizden olan Giresunda özellikle eşsiz güzellikteki yaylaları mutlaka görülmelidir.

Giresun'un önde gelenleri yaylaları Kümbet, Kulakkaya ve Bektaş yaylaları denebilir. Ayrıca tarihten günümüze gelen birçok eseri de görme imkanı bulabileceğiniz bu güzel ilimizde gezebileceğiniz adresleri sizler için derledik.

Giresun Adası: Giresun Adası, Doğu Karadeniz'e yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri. 46 bin metrekare yüzölçümü olan adaya limanın yanındaki tur feribotları ile yaklaşık 40 dakikada ulaşıyorsunuz. Adada rehber eşliğinde, Akdenize özgü olmakla birlikte sadece adada bulunan, defne ağaçları altında yaklaşık yarım saatlik doğa ve tarih yolculuğu yapıyorsunuz.

Giresun Kalesi: Milattan önce 2. Yüzyılda yapıldığı düşünülen kale şehri ikiye bölen yarımadanın ucundaki tepede bulunmaktadır. İç kale ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşan kalenin dış kale olarak tabir edilen bölümünden günümüze ulaşan fazla bir şey kalmamıştır. İç kalede ise bir saray kalıntısı bulunmaktadır.  Büyük blok taşlarla inşa edilen kalenin kuzeyinde sığınak olarak kullanıldığı düşünülen mağaralar vardır.

Giresun Müzesi: 18. Yüzyıl ortalarında bir Ortodoks kilisesi olarak inşa edilen yapı, 1923 yılına kadar kilise olarak kullanılmıştır. Bu tarihten sonra kilise vasfını yitiren bina 1948-1967 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmıştır. 1967 yılından sonra tekrar boşaltılan bina 1982 yılında başlanan restorasyonun 1988 yılında tamamlanmasıyla müze olarak hizmete açılmıştır. Müze içerisinde Eski Tunç Çağı, Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait antik eserler, taş kabartmalar, eski tarihlerde kullanılan para örnekleri sergilenmektedir.

Meryem Ana Kaya Tapınağı: Giresun Valiliği tarafından yürütülen çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan Meryem Ana Kaya Tapınağı, yapılan restorasyonun tamamlanmasıyla turizme açılması bekleniyor.

Kök Ev: Duroğlu Beldesi Akçalı Köyünde bulunan Kök Ev harika doğasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Sahibi kendisini dış dünyadan soyutladığı için mekanın tanıtımı neredeyse hiç yapılmıyor. Bu yüzden Kök Ev ile ilgili bir araştırma yapsanız bile çok fazla bir sonuca ulaşamıyorsunuz.

Peki Giresun’a geldiğimizde nerede yemek yiyebiliriz? Bu sorunun cevabı için sizlere bazı mekan tavsiyelerimiz olacak.

Şoray Balık Lokantası: Giresun’un en iyi balık lokantası diyebileceğimiz bu mekanda lezzetli balıkların yanında, taze ve bol çeşitli meze türleriyle sizleri güzel bir akşam yemeğine davet ediyor. Bir kez gidenin tekrar gelmek istediği bu mekanı gönül rahatlığıyla Giresun ziyaretinizde tercih edebilirsiniz.

Ayvasıl Ayhan Usta Restaurant: Giresun’da ailece gidebileceğiniz marka olmuş bir pidecidir. Oldukça temiz bir mekan. Giresun gezinizde Karadeniz pidesini tatmak için gidilebilecek mekanların içinde öne çıkıyor.

Kale Restaurant: Giresun’un en yüksek noktalarından birinde, güzel manzarası eşliğinde Karadeniz pidesi ve daha pek çok farklı yemeği tadabileceğiniz bir adres.

Meşhur Tel Kadayıfçı Mustafa Patar: Giresun’da kadayıf yemek isterseniz burası için tek adres diyebiliriz. Cevizlisi, Fındık Ezmelisi ve daha birçok çeşidiyle müşterilerine hizmet etmekte. Küçük bir dükkan olmasına rağmen yerli yabancı çok sayıda müşterisi olan bu mekan Giresun’da uğranması gereken yerlerin başlarında geliyor.

Cinaga’nın Yeri: Giresun’da çok ünlü bir nokta olan Cinaga’nın Yeri geniş yemek yelpazesiyle müşterilerine çeşitlilik sunuyor. Samimi ve misafirperver çalışanları ve lezzetli yemekleriyle bu işletmeye Giresun gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.