Hakkari

Hakkari

Ülkemizin turist sayısı bakımından belki de en az ziyaretçi alan illerinden biri Hakkari.

Büyük bir bölümü dağlardan oluşan ilimize sert ve karasal bir iklim hakimdir. Çukurca Şemdinli ve Yüksekova bu ilimizin ilçeleridir. Bölgenin başlıca geçim kaynağı hayvancılıktır. Hakkari’ye bir gezi planlıyorsanız, şehrimizde gezilecek yerleri buradan sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Taş Köprü: Şemdinli ilçe merkezine 13 km mesafede bulunan köprü, Şemdinli çayı üzerine inşa edilmiştir. Yüksek dağların arasında derin bir vadide yer alan, tek açıklık halindeki köprünün her iki ayağı da kayalıklara oturmaktadır. Köprünün yüksekliği 11 metre uzunluğu ise 21 metre olup tek gözlü ve yolu eğimli köprüler grubuna girmektedir. Köprü 1898 yılında Şeyh Muhammed Sıddık tarafından yaptırılmıştır.

Çay Kalesi: Hangi uygarlık tarafından yapıldığı bilinmeyen kale yaklaşık 2000 rakımda ve hakim bir görüş açısına sahip olması nedeniyle gözetleme ve konaklama amacıyla yapıldığı düşünülmektedir.

Meydan Medresesi: Hakkari’nin Biçer mahallesinde bulunan medresenin, giriş kapısında bulunan kitabeden edinilen ilgilere göre 1700 yıllarında yapıldığı anlaşılmaktadır. Dikdörtgen planlı inşa edilen medrese iki katlı ve avlusu bulunmaktadır. 1984 yılında onarımı yapılan medreseyi Hakkari gezinizde ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Cennet - Cehennem Vadisi: Cilo Dağında bulunan vadinin bir bölgesinde buzul kütleleri bulunurken, diğer bölgesinde çiçeklerin açtığı tam bir doğa harikası. Bölgeye gelen doğaseverler dağ sporları, kaya tırmanışları gibi etkinlikler düzenliyorlar. Ülkemizde çok az tanınan bu vadi şehir merkezine 45 km mesafede bulunuyor.

Hakkari'de yemek yiyebileceğiniz noktalar

Özdamak Ocakbaşı: Çalışanları oldukça ilgili ve servisleri hızlı, yemekleri oldukça lezzetli, temizliğe dikkat edildiği her bakımdan belli olan bir işletme. Sakin ve huzurlu bir mekanda yemek yemeyi isteyen gezi severlere tavsiye edebileceğimiz bir işletme.

Navşar Lokantası: Geleneksel ve küçük bir işletme ancak Hakkari gezinizde uğrayıp yemeklerini tatmanız gereken bir adres. Salaş görünümüne rağmen oldukça samimi ve hoş bir ortam.

Hacı Baba Kebap Salonu: Doğal ve kaliteli et ürünleriyle yaptıkları kebap, lahmacun ve pide çeşitleriyle müşterilerine hizmet sunan Hacı Baba Kebap Salonu Hakkari gezinizde yemek yenebilecek noktalardan.