Kırşehir

Kırşehir

Kırşehir

İç Anadolu Bölgesinde bulunan ilimizin gezilip görülmesi gereken pek çok yeri var.

Kırşehir, tarihi Tunç çağına kadar uzanarak birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarih kokan bir ilimizdir. Kırşehir. Camileri, Kervansarayları, Kaleleri, Medreseleri, Yeraltı şehirleriyle Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biridir.

Cacabey Medresesi: Kırşehir il merkezinde bulunan medrese, minaresinde kullanılan üç farklı tuğla örgüsüyle türündeki tek örnektir. Daha önce burada hangi yapının olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak 19. Yüzyıla ait bazı seyahatnamelerden buranın bir harabe olduğu anlaşılmaktadır. 1907 yılında onarılan medrese, camiye dönüştürülmüştür. Halen cami olarak hizmet vermektedir.

Mucur Yeraltı Şehri: Yumuşak kayalara oyularak yapılan yeraltı şehrinin milattan sonra 3. Yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Puta tapanlarla Hristiyanlar arasında yaşanan sorunlardan ötürü Hristiyanların kendilerini koruyabilmek amacıyla bu yeraltı şehrini yaptığı öngörülmektedir. Kırşehir’de pek çok yeraltı şehri bulunmaktadır. Yeraltı şehri bugüne kadar temizlenen oda, salon ve koridorlarıyla geniş kapsamlı bir görünüme sahiptir. Mucur Yeraltı Şehrinde bir odadan diğerine geçebilmek için yapılan ve insanların ancak eğilerek geçebilecekleri dehlizler bulunmaktadır. Ziyaretçilere açık olan yeraltı şehri çarpıcı görünümüyle gelenleri etkilemektedir.

Ahi Evran Camii ve Türbesi: Şehir merkezinde bulunan camii, 1482 yılında Ahi Evran adına yaptırılmıştır. Yapım sebebi, Anadolu’da bulunan Müslüman ve Türk ahileri tek çatı altında toplayabilmektir. Türbenin girişi cami içindeki merdivenle sağlanmaktadır. Ana binanın sağında mescit solunda ise Ahi Evran’ın bulunduğu türbe bulunmaktadır. Ahi Evran tarafından kurulan yapı Türk esnafının gayrimüslim esnafa karşı örgütlü mücadelesi için tasarlanmıştır.

Kırşehir seyahatinizde nerede yemek yiyebileceğiniz ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunduk. Kırşehir seyahatine çıkmadan önce yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Göl Restaurant: Hem kahvaltı hem yemek için gidebileceğiniz bu mekan oldukça nezih bir yer. Göl manzarası eşliğinde geniş menü seçeneğiyle Kırşehir seyahatinizde gidebileceğiniz mekanlardan.

Aspava Şöhretler Restaurant: Kırşehir’e ait birçok yöresel yemekği bulabileceğiniz işletmede çalışanlar ilgili ve güler yüzlü. Et yemeklerinde de oldukça başarılı bir işletme. Aspava Şöhretler Restaurant Kırşehir gezinizde yemek yiyebileceğiniz mekanların ilk sıralarında geliyor.

Refik Usta: Kırşehir merkezinde bulunan küçük bir lokanta. Ancak burada kullanılan etler, Kırşehir’de yetiştirilen yerel besi hayvanlarının etleri. Döneri gerçekten çok lezzetli ve mutlaka uğranması gereken mekanlardan.

Hanimeli Sofrası: Şehir merkezinde ciğeriyle ünlü bir hanımefendinin işlettiği bir mekan. Eğer Kırşehir gezinizde ciğer yemek isterseniz yanında gelen söğüşüyle çok güzel bir lezzet sizi bekliyor. Gerek mekanın temizliği gerekse işleticinin samimiyetiyle Kırşehir’de uğranması gereken bir işletme.

Rüyam Pide ve Kebap Salonu: Lahmacun, pide ve kebap çeşitlerini bulabileceğiniz bu işletme yerel işletmeler içinde oldukça nezih bir yer. Çalışanların güler yüzlü oluşu ve ilgileri de mutlaka belirtilmesi gereken detaylardan.

Zirve İskender ve Lahmacun: Kırşehir’e yolunuz düştüğünde İskender ya da lahmacun denemek isterseniz en doğru adreslerden biride Zirve İskender ve Lahmacun. Oldukça nezih bir işletme yemeklerin yanında gelen meze ve yeşilliklerde oldukça taze ve lezzetli.