Manisa

Manisa

Şehzadeler şehri olarak bilinen Manisa, şifalı mesir macunu ve Sultaniye üzümüyle ünlüdür.

Doğal ve tarihi güzellikleri, yeşilin bin bir tonunu barındıran Manisa, bahçeli şirin evleri ile büyük şehirlerin karmaşasından uzak huzurlu bir şekilde nefes alabileceğiniz tüm güzellikleri görülmeye değer bir ilimizdir.

Manisa Kalesi: Spil Dağı yamacında kalıntıları bulunan kale, iç kale ve dış kale olarak iki bölümden oluşmaktadır. Kalenin kim tarafından ve hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir. Milattan sonra 17 yılında yaşanan depremde kalenin yıkıldığı düşünülmektedir. Bizans Döneminde iç kalenin önemli derecede yenilendiği, dış surla çevrildiği bilinmektedir. Arap saldırılarının bu surlar sayesinde savunulduğu düşünülmektedir.  Saruhanoğulları’da kaleyi onarıp kullanmışlardır. Dış kalenin içinde kalıntıları bulunan Hacet Mescidi Saruhan Bey tarafından yapılmıştır. Manisa kalesinin Osmanlılar Döneminde de onarımdan geçirilip kullanıldığı bilinmektedir. 15. yüzyılda surlar çok fazla tahrip olduğundan önemi kalmamış, yerleşme sur dışına çıkmış, kent dini yapılar çevresinde yayılmaya başlamıştır.

Kurşunlu Kaplıcaları: Bir doğa harikası olan bu kaplıcalar, kaynayan suların dumanının tüttüğü harika manzarası olan bir akarsudur. Bu kaplıcalarda kalmak isterseniz gelmeden önce telefonla yer ayırtmanız gerekmektedir. Kurşunlu Vadisinin büyüsüne kapılanlar, kolay kolay bu büyüden kurtulamıyor ve Kaplıcaların müdavimleri arasına giriveriyorlar. Kurşunlu Kaplıcaları şehir yaşamının gürültüsünden uzakta ve doğal güzellikleri yaşamak isteyenler için ideal bir yer.

Bintepeler: Marmara Gölü’nün güneyinde, Gediz Ovası’nın kenarında, yaklaşık 90 kadar Tümülüs içeren Lidya Kral Mezarlığı bulunmaktadır. Buradaki iki büyük tümülüsün Lidya Krallarına ait olduğu düşünülmektedir. Tümülüslerin hemen hepsi ilk ve orta çağlarda soyulmuş ve yağma edilmiştir.

Manisa Arkeoloji Müzesi: Sultan 3. Murat tarafından 1585’de yaptırılan Muradiye Medresesi 1937 yılından itibaren Manisa Müzesi olarak ziyarete açıktır. Muradiye Külliyesinin İmarethane bölümünde hizmet veren müzenin Arkeoloji Bölümü, onarım yapılmak üzere 2002 yılında ziyarete kapatılmıştır. Külliyenin Medrese bölümünde 18 Mayıs 2011 günü yeniden düzenlemesiyle Etnografya Bölümünün açılışı yapılmıştır.

Sultan Camii: Cami Osmanlı Döneminde 16. Yüzyılda inşa edilmiştir. Cami, kesme taş, ve tuğla kullanılarak sade bir görünümde yapılmıştır. Yanlarda iki küçük kubbe ve iki minaresi bulunmaktadır. Hafsa Sultan'ın yakalandığı bir hastalıktan kurtulmasını sağlayan Mesir Macunu'nun her yıl Nevruz haftasında halka dağıtılmasını istemesinden bugüne kadar sürdürülen bir gelenek olarak Manisa Mesir Macunu Festivali'nde halka dağıtılır. Bu dağıtım yüzyıllardır olduğu gibi günümüzde de Sultan Camii'nin minaresinden yapıldığı için, camii halk arasında "Mesir Camii" olarak da bilinir.

Kula Peribacaları Tabiat Anıtı: Kula ilçesine 16 km mesafede bulanan Kula Peribacaları, Vadi yamacından inen sel sularının ve sert rüzgarın etkisiyle tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla Peribacası adı verilen bu oluşumlar ortaya çıkmıştır. Milyonlarca yıl boyunca yağmur suları ve rüzgar sonucu oluşan peribacaları, sizlere tam anlamıyla görsel bir şölen sunmakta.

Sardes Gynasium Örenyeri: Lydia Krallığı’na başkentlik yapan Sardes kenti, milattan önce 6. Yüzyılda Perslerin Lydia Krallığı’na son vermelerinden sonra bir Pers satraplık merkezi haline gelmiştir. Hellenistik ve Roma Döneminde de önemini koruyan, Bizans Döneminde önemli bir piskoposluk merkezi haline gelir. Örenyerinde bulunan Artemis Tapınağının yapımına Hellenistik dönemde başlanmıştır. Tapınak İon tarzında yapılmıştır. Milattan sonra 17. Yüzyılda yaşanan deprem sonucu yıkılan tapınak İmparator Tiberius döneminde eski plana uygun olarak tekrar yapılmıştır.

Aigai Antik Kenti: Manisa il merkezine 49 km mesafede bulunan antik kent, Nemrut Kale adıyla anılan Aigai, Herodot’un bahsettiği Batı Anadolu’daki 12 Aiol kentinden biridir. Çevreye hakim bir konumdaki kayalık bir tepe üzerinde bulunan kentin tarihi, milattan önce 8.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Milattan sonra 17 yılında yaşanan deprem sonucu, büyük ölçüde hasar gören ve onarılan kent, Hellenistik dönemde önemli bir ticari merkez olmuştur. 2004 yılında başlanan kazı çalışmaları sonucu büyük oranda ortaya çıkarılan antik kent ziyaretçilerini beklemektedir.

Niobe Ağlayan Kaya: Karaköy semti Çaybaşı Mevkii’nde kadın başı şeklindeki bu kayanın göz çukuru şeklindeki girintilerinden yakın zamana kadar sızan su damlaları Niobe’nin gözyaşları olarak yorumlanır ve halk arasında “Ağlayan Kaya” adıyla anılırdı. Yakından bakıldığında doğal bir kaya oluşumu, batı yönünde biraz uzaklaşılarak bakıldığında ise kadın başı şeklinde görünen bu kaya en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Efsaneye göre çocukları ölen Niobe’nin sürekli akan gözyaşlarına acıyan Zeus, onun haline acır ızdırabına son vermek için onu Spil Dağı eteklerinde taş haline getirir. 

Çeşnigir Camii: 1474 yılında Fatih Sultan Mehmet’in sofracıbaşısı Çeşnigir Sinan tarafından yaptırılmıştır. Enine dikdörtgen planlı, kesme taştan yapılmış, ortada bir büyük, köşelerde ise dört küçük eliptik kubbe ile örtülmüştür. Batı bitişiğindeki kare planlı küçük kütüphane ise, 1831 yılında Karaosmanoğulları’ndan Hacı Sabri Ağa tarafından yaptırılmıştır.

Manisa seyahatinizde nerelerde güzel yemekler yiyebileceğiniz konusunda bu yazımızda sizlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Deniz Restaurant: Marka olmayı başarabilmiş ve misafir ağırlamak için ilk akla gelen Kordon mekanlarından biri. Hizmet kalitesi karşılama ve servis çok iyi.

Manisa Spor Kebapçısı: Manisa’ya gelip yöresel lezzet arayanlar için en doğru adreslerden biri de Manisa Spor Kebapçısı. Tam kıvamında yapılan Manisa Kebabı denenmeye değer. Ayrıca geniş meze çeşitleriyle Manisa seyahatinizin rotasına bu işletmeyi gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Moresi Eski Köy: Manisa’da güzel bir kahvaltı yapmak istediğinizde ilk akla gelen mekanlardan biri olan Moresi Eski Köy Manisa’da gönül rahatlığıyla gidilebilecek bir mekan. Hafta sonları boş masa bulmakta zorlanma ihtimaliniz bulunan bu mekan taze, lezzeti ve bol çeşit içeren menüsüyle uğranmaya değer bir adres.

Doyuran Manisa Kebap Salonu: iki katlı olan işletme hem içeride hem de dışarıda müşterilerine hizmet veriyor. İsterseniz sadece köfte veya döner, isterseniz ikisini de birlikte servis ediyorlar. Siparişinizden önce masaya roka geliyor. Köfte sipariş ederseniz de yanına mutlak piyaz isteyin. Fiyatları da oldukça uygun olan işletmeyi Manisa seyahat rotanıza ekleyebilirsiniz.

Gözlemecim: İsterseniz kendi seçtiğiniz malzemeden özel olarak da yaptırabileceğiniz gözleme çeşitlerinde neredeyse sınır yok.  Malzemesi bol oldukça doyurucu menüleriyle Gözlemecim Manisa gezinizde sizin için iyi bir yemek alternatifi olabilir.

Dönerci Vedat Usta: İşletme yaptığı dönerle şehir çapında oldukça meşhur bir mekan. Kullanılan etin kalitesi ile birlikte porsiyonları lezzetli ve doyurucu olan işletme Manisa seyahatinizde yemek yenebilecek mekanlardan biri.