Nevşehir

Nevşehir

Nevşehir

Ülkemizin İç Anadolu bölgesinde bulunan ilimiz, İç Anadolu Bölgesinin adeta turizm merkezidir.

Gezilip görülecek çok sayıda yeri olan Nevşehir’de en çok ilgi çeken yer ise Kapadokya’dır. Yerli ve yabancı çok sayıda turist ağırlayan Nevşehir’in Pers dönemindeki adı ise Kapadokya’dır. Kayalara oyulmuş benzersiz evleri, kiliseleri, yeraltı şehirleri, rengarenk balonları, ünlü şarapları ve muhteşem günbatımıyla Kapadokya büyüleyici ve gizemli bir atmosfere sahip.

Göreme: Dört bir tarafı vadilerle ve peribacaları ile çevrelenmiş olan Göreme, gezilecek alanları bakımından Kapadokya’nın merkezi konumundadır. UNESCO Dünya Mirasları listesine giren bölgede, sabahları gökyüzünü donatan balonlarıyla, akşamları ışıklandırılmış peribacalarıyla da Kapadokya’dan unutulmayanlar arasında ilk sıralara yerleşmiştir. Nevşehir’e 12 km mesafede bulunan Göreme, doğa koşulların bizlere bıraktığı bir miras. Bu eşi benzeri olmayan güzelliği mutlaka herkes en az bir kez gelip ziyaret etmeli.

Ürgüp: Nevşehir’in merkezine 20 km mesafede olan Ürgüp Kapadokya’nın en kalabalık yerleşim yeri. Merkezinden, civarındaki vadilere, köylere, kasabalara kadar mutlaka her yerini gezmeniz gerekiyor. Mustafapaşa, Ortahisar, Damsa, Ürgüp’e geldiğinizde kolay ulaşabileceğiniz tarihsel ve doğal güzellikler sunan gidilmesi gereken yerler. Burada gezilecek o kadar yer var ki saymakla bitmiyor. Bölgenin mistik havasını, doğal ve tarihi güzelliklerini henüz görmediyseniz mutlaka gidip görmelisiniz.

Avanos: Bilinen tarihi milattan önce 2000’li yıllara, Hititlere kadar uzanan Avanos’un tarihi, araştırmalara göre Avanos Hititler döneminde Zu-winasa, bazı tarihçilere göreyse Nenassa olarak anılıyor. Antik Yunan, Bizans çağlarındaysa adı Venessa olarak geçiyor. Avanos’un tarihi dokusunu en iyi yansıtan alanlardan biride Çanak Atölyeleridir. Toprağın sanata, insanın sanatçıya dönüştüğü bölgede harika işlemeleriyle çanak modellerini görebilir isterseniz satın alabilirsiniz. Keşişler vadisi olarak da bilinen Paşabağı da görülmesi gereken yerlerdendir. Zelve Vadisi, Özkanak Yeraltı Şehri, Lahit Mezar, Dereyamanlı Kilisesi, Saruhan Kervansaray gezilmesi gereken yerlere bazı örneklerdir.

Derinkuyu: Kapadokya bölgesinde sayıları 200’ü aşan yeraltı şehirleri arasında en büyüğüdür. 85 metre derinliğe sahip olan ve oldukça geniş bir alana yayılan Derinkuyu, Kapadokya’nın eşsiz jeolojik oluşumu içerisinde korunma amacıyla meydana getirilen bir yer. Nevşehir’e 30 km mesafede bulunan yeraltı şehrinin günümüzde 8 katı temizlenmiş durumda, devam eden temizleme çalışmalarında yapının 10 ile 12 katlı olduğu düşünülüyor. 1963 yılında tesadüfen keşfedilen yeraltı şehri, 1967 yılında turizme açılmıştır.

Çavuşin: Nedense Kapadokya bölgesinin en az bilinen yerlerinden olan Çavuşin, ziyaretçilerine farklı bir dünyanın kapılarını açan Avanos ilçesine bağlı bir köy. Görsel açıdan inanılmaz bir güzelliği olan köy, doğal ve tarihi dokusuyla Nevşehir gezinizin bir bölümünü ayırmanız gereken, harika bir gezi alanı.

Hacı Bektaş Veli Türbesi: Bektaşiler tarafından bu tarikatın öğretilerinin ortaya çıktığı ve tüm Dünyaya yayıldığı merkez olarak kabul gören Hacı Bektaş Veli Türbesi, uluslararası önem taşıyan bu inanç sistemiyle doğrudan ilgili olması ve bu inanç sisteminin ritüel ve sembollerinin türbe mimarisi ve iç tasarımında kullanılması nedeniyle Dünya Miras Listesi’ne aday olarak gösterilmiştir.

Azize Barbara Kilisesi: Göreme Açık Hava Müzesi içindedir. Elmalı Kilise’nin bulunduğu kaya blokunun arkasındadır. 11.yüzyılda inşa edilen Barbara Kilisesinin ismi, babası Dioskorus tarafından Hristiyanlığın etkisinden uzak tutulmak için hapis tutulan Nicomedia lı bir azizenin adından gelir. Bütün engellemelere rağmen Hristiyanlığın gereklerini yerine getirmeyi başaran Barbara sonunda 4 Aralık 235 ‘te babası Dioskorus tarafından başı kesilerek öldürülecektir. Dioskorus ‘ta bu olaydan hemen sonra o gün Apaçık, bulutsuz bir hava olmasına rağmen başına Yıldırım düşmesi sonucu ölmüştür. Kilise, babası tarafından başı kesilerek öldürülen Azizeye ithaf edilmiştir. 

Yılanlı Kilise: Konumu itibariyle bölgede en fazla ziyaretçi alan kiliseler arasında yer almaktadır. İçerisindeki birçok dini motif ve freskler oldukça ilgi çekiyor. Serbest Yunan Haçı mimarisine sahip olan kilisenin dilden dile anlatılan bir efsanesi var. Bu efsaneyi dinledikten sonra kilise içindeki dini motifler ve freskler daha fazla anlam kazanıyor. Günümüze oldukça sağlam bir şekilde ulaşan kiliseyi ziyaret rotanıza ekleyebilirsiniz.

Tokalı Kilisesi: Göreme Açık Hava müzesi içinde bulunan kilise, sadece Kapadokya bölgesi için değil geçmişten günümüze Bizans sanatı içinde oldukça önemli bir eserdir. Kilisenin milattan sonra 9. Yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. İçerisinde İsa’nın hayat döngüsünün yanı sıra aralarında ilk Hıristiyan imparator olan Konstantin ve annesi Helena’nın da bulunduğu aziz figürleri de yer alır. Bölgenin bilinen en eski kaya kilisesidir.

Nevşehir gezinizde unutamayacağınız lezzette yemekler yemeniz için bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Büyük Adana Kebap: Nevşehir geziniz esnasında kebap yemek isterseniz en doğru adreslerden biri Büyük Adana Kebap. Kaliteli servis ve lezzetli kebaplar için tercih edilebilecek bir mekan.

Van Kahvaltı Sarayı: Kahvaltılarınız için tercih edebileceğiniz bu mekanda Van’a ait pek çok yöresel ürün bulunmakta. Damağınızda uzun süre unutamayacağınız bir lezzet bırakacak olan Van Kahvaltı Sarayı Nevşehir gezinizde kahvaltı için güzel bir alternatif olabilir.

Bolu Et Mangal: Bol çeşitli mezeleriyle ve ızgara et çeşitleriyle müşterilerine hizmet eden işletme, et sevenler için Nevşehir’de en doğru adreslerden biri. Sizde bu lezzetleri tatmak ve güler yüzlü personeliyle hoşça vakit geçirmek isterseniz Bolu Et Mangal sizin için doğru mekan.

Seki Restaurant: Çok iyi bir atmosferi olan bu restoranda yemekler oldukça lezzetli, servis elamanları çok başarılı ve kendinizi özel hissettiren bir işletme. Nevşehir’e geldiğinizde yemek için gönül rahatlığıyla uğrayabileceğiniz harika bir işletme.

Şıra Restaurant: Bu işletmede menü öylesine çeşitli ki ne yemek sipariş edeceğinize karar vermekte zorlanıyorsunuz. Yemeklerin lezzetine gelince her şey tam kıvamında ve çalışanların ilgisi gerçekten çok iyi. Kesinlikle tavsiye edebileceğimiz mekanlar arasına girmeyi hak ediyor.