Ordu

Ordu

Karadeniz kıyısındaki bu şirin ilimiz, 1920 yılında bağlı bulunduğu Trabzondan ayrılarak şehir ilan edilmiştir.

Bugün Büyükşehir statüsünde olan Ordu, kumsallarıyla deniz turizmi, dağları, ormanları ve yaylalarıyla doğa turizmi ve keşif yürüyüşleri imkanı sunan, zengin bir tarih ve kültüre sahiptir. Bu tarih ve kültürün yanı sıra görülmeye değer doğal güzellikleri de bulunan ilimizi gezip görmenizi tavsiye ediyoruz.

Ulugöl Tabiat Parkı: Gölköy ilçe merkezine 17 km mesafede bulunan krater gölüdür. Oldukça geniş bir araziye yayılmış olan Tabiat Parkı’dır. Doğal yapısı itibariyle yüksek peyzaj değerine sahiptir Özellikle güz mevsiminde yaprakların sararmasıyla oluşan renk armonisi görenleri büyülemektedir. Alan içerisinde üç adet heyelan set gölü bulunmakta; göllerden birisi büyük diğer ikisi ise sazlıkla kaplı küçük yapıda göllerdir. Büyük gölde Abant Alası türü balık yaşamaktadır.

Çambaşı Yaylası: Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yaylalarındandır. Hem yaz hem kış aylarında turizm için bulunmaz doğal güzellik ve özelliklere sahiptir. Modern iki otel ve restoran mevcuttur. Çarşısı, pazarı, piknik yerleri, lokantaları vardır. Doğal güzellikleri ile muhteşemdir. Bu yörede bütün doğa sporlarını profesyonel olarak yapmak mümkündür. Sahil kesimindeki nüfusun büyük bir bölümü yaz mevsiminde bu yaylaya çıkmaktadır. 

Etnografya Müzesi: Ordu il merkezinde bulunan müze, Paşaoğlu adı verilen binada bulunmaktadır. Bina Ordu'nun zenginlerinden Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından 1896 yılında yaptırılmıştır. Yapımında İstanbullu ustaların çalıştığı konak 19. Yüzyıl sivil mimarisinin en güzel örneklerindendir. Paşaoğlu Konağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 1982 yılında kamulaştırılmıştır. Bu tarihten sonra başlayan onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla 1987 tarihinde Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi olarak hizmete açılmıştır. 

Othamış Şelalesi: Ordu’ya 38 km mesafede bulanan şelale, muhteşem doğasıyla görülmeye değer bir manzara içerir. Karadeniz’in en büyük şelalesi olan Othamış Şelalesi 30 metre yüksekten dökülmektedir.

Ünye Kalesi: Ünye merkeze 7 km mesafede bulunan kalenin yaklaşık olarak 2500 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Yalçın kayaların üzerine inşa edilen duvarlar ve sütreler hala ihtişamını korumaktadır. Kapısı 5 metre yüksekliğinde olup incelemeler bu kapının 2. Midridat zamanında yapıldığı ihtimalini güçlendirmektedir.

Kurul Kalesi: Ordu merkeze 13 km mesafede bulunan kale, yüksek bir kaya üzerine kurulmuştur. 1. derece arkeolojik ve Doğal Sit alanı olup, antik bir yerleşimdir. Yapılan çalışmalarda 300 kadar merdiven gün ışığına çıkarılmıştır. . Kazı esnasında bulunan pişmiş topraktan çatı kiremitleri, duvar örgüsü seramik parçaları incelenmiş ve milattan önce 2. ve 1. Yüzyılda yerleşim yapıldığı tespit edilmiştir.

Taşbaşı Kilisesi: Kilise doğu-batı istikametinde, dikdörtgen tarzında yapılmıştır. Doğuda büyük bir apsis, yanlarda iki küçük apsis bulunmaktadır. Kilisenin ana mekanı iki sıralı üç sütunla üç nefe ayrılmıştır. Kilisenin semardam çatısı, sütunlarla desteklenen kemerlerle taşınmaktadır. Tamamı kesme taştan yapılmış, günümüze kadar ayakta kalabilen, bir bazilika şeklinde yapıdır. 1853 yılında yörede yaşayan Ortodoks Hristiyanlar tarafından yapılmıştır. 10 Nisan 2000 tarihinden bu yana Kültür Merkezi çok amaçlı salon olarak kullanılmaktadır.

Ordu ilimize geldiğinizde nerede yemek yenebileceği konusunda sizin için bir yazı derledik. Seyahate çıkmadan önce yazımızı okumanız şehirdeki restoranlar hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Birbey Restaurant: Sabahları kahvaltı servisi de bulunan işletmede geniş bir menü seçeneği bulunuyor. Ordu iline seyahat yaptığınızda lezzet durağı olarak belirleyebileceğiniz bir nokta olabilir.

Kervansaray: Ordu merkezde bulunan lokanta, et döneriyle ön plana çıkıyor. Şehirde oldukça meşhur olan lokantada çalışanlar oldukça ilgili ve kibarlar. Ordu seyahatinizde uğrayabileceğiniz bir mekan.

Aktaşlar Pide: Ordu’da denenmeden geçilmemesi gereken bir mekan. Pidenin birçok çeşidini ve et çeşitlerini en lezzetli haliyle tüketebileceğiniz bir adres. Servis kalitesi ve çalışanların ilgisi oldukça üst seviyede.

Derin Balık: Balık severler için Ordu’da ki en doğru adreslerden biride Derin Balık. Mekan oldukça kaliteli ve servis hızı oldukça başarılı. Balık denince, her türlü balığı en taze haliyle, en doğru şekilde pişirip servis ediyorlar.

Yalıkoy Köftecisi Burhan: İşletme hem oldukça temiz hem de köftelerinin lezzeti uzun süre unutamayacağınız türden. Burada köfte ızgarada değil, tavada kızgın yağda işletmeye has bir şekilde pişiriliyor. Müşterilerinin beğenisini kazanmış olan bu işletmeyi sizde gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.