Rize

Rize

Karadeniz bölgesinde yer alan Rize, yemyeşil yaylaları, doğası bozulmamış ormanları ve tertemiz havasıyla gezilmesi gereken şehirlerimizin ilk sıralarında yer almaktadır.

Rize özellikle bahar aylarında yerli ve yabancı birçok turistin akınına uğramaktadır. Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize, şehre gelen turist sayısını her yıl arttırmaktadır. Yeşilin bütün tonlarını görmenizin mümkün olduğu Rize, eşsiz doğası ve harika manzaralarıyla sizleri bekliyor.

Zilkale: Bölgedeki en çarpıcı yapılardan biridir. Kale, dış surlar, orta surlar ve iç kaleden olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Dış kalenin kapısına kuzeybatı yönündeki patika bir yolla ulaşılır. Bir teras yardımıyla orta surlar seviyesine çıkılır. Buradan ikinci bir kapı yardımıyla kale içerisine girilir. Orta kale içerisinde üç önemli yapı bulunur. Bunlar muhafız binası, şapel ve baş kuledir. Kulenin dört katlı olduğu duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılmaktadır. Kale, önemli bir ortaçağ kervan yolunun güveliğini sağlıyordu. Osmanlıların bölgeyi fethinden sonra kalenin kullanılmaya devam edildiği biliniyor. Kalede bulunan iki el topu bugün Trabzon Müzesi’nde sergilenmektedir.

Palovit Şelalesi: Şelale Çamlıhemşin ilçesinde, Kaçkar Dağları Milli Park içerisinde bulunmaktadır. Gür bir orman içinde bulunan şelale, yaklaşık 15 metre yükseklikten dökülüyor. Palovit Şelalesi kayalık mevkideki yüksek bir noktadan seyredilebiliyor.

Ayder Yaylası: Rize'nin en güzel yaylalarından biri olan Ayder Yaylası muhteşem doğa örtüsü ve dağlardan sızan şelaleri ile şüphesi ülkemizin en güzel yerlerinden biri. Bu eşsiz doğa harikasında konaklama imkanları fazlasıyla mevcut. Yayla havasının sizi de etkileyeceğine ve sabahın erken saatlerde ayakta olacağınıza eminiz.

Gito Yaylası: Tam anlamıyla bir doğa harikası, el değmemiş bozulmamış müthiş bir yer. Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bu yaylada vakit geçirebilmek, temiz havasını soluyabilmek bile bir ayrıcalık. Rize seyahat rotanıza mutlaka eklemeniz gereken bir yer.

Rize Kalesi: Ortaçağ döneminde yapıldığı düşünülen Rize Kalesi, iç kale ve aşağı kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İç kalenin 1. Justinianus tarafından milattan sonra 527-565 yıllarında, aşağı kalenin ise 13. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Şehrin olağanüstü manzarasını görebilmek için en doğru noktalardan biridir.

Kaçkar Dağları Milli Parkı: Milli Parka, Karadeniz Bölünmüş Sahil Yolunu kullanarak Çamlıhemşin üzerinden ulaşılmaktadır. Ülkenin en fazla yağış olan bölgesi olması nedeniyle, parkın orman, alpin çayır ve orman altı florasını olağanüstü zenginleştirdiği gibi, akarsular yönünden de benzersiz kılmaktadır. Fırtına deresi, Hemşin deresi gibi aslında bir ırmak büyüklüğündeki akarsular milli parkı çevrelemektedir. 4000 metreye ulaşan zirvesiyle bölgenin en yüksek dağı olan Kaçkar Dağında, birçok buzullarla birlikte; buzul gölleri, buzul vadileri ve morenler bulunmaktadır.

Şenyuva Köprüsü: Çamlıhemşin’in Şenyuva Köyü'nde, Fırtına Deresi üzerinde bulunan köprü, Osmanlı Döneminde yapılan tek gözlü kemerli köprülere güzel bir örnektir. Şenyuva Köprüsü’nün kemer kısmı düzgün kesme taş, ayakları ise moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. Şenyuva köyünde yaşayanların anlattıklarına göre, köprünün kitabesi 1946 yılında yaşanan selde kaybolmuştur. Çamlıhemşin’e 7 kilometre mesafede yer alan köprünün girişindeki tabelada, yapım tarihi 1696 olarak belirtiliyor. 

Rize’de gezilecek yerlerin dışında birde şehre geldiğinizde nerelerde yemek yiyebileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Dayının Balık Evi: Taze balıkların, ustasının elinden en iyi pişmiş halini bu mekanda bulabilirsiniz. Çalışanların ilgisinin yanında mekan sahibinin de sıcakkanlılığı sanki evinizdeymişsiniz gibi hissetmenizi sağlıyor. Buraya gelmişken Laz böreğini de denemeden gitmeyin.

Liman Lokantası: Lokanta Kavurmasıyla Rize’de müthiş bir üne kavuşmuştur. Aynı zamanda Rize’nin birçok geleneksel yemeğini de bulabileceğiniz bu lokantada temizlik ve çalışanların ilgisi gerçekten çok iyi. Sadece Rize’de değil tüm bölgede ünlü olan bu lokantaya uğramadan Rize’den dönmemelisiniz.

Huzur Pide & Kebap: Pide çeşitleri ve et yemeğiyle ilgili çok geniş bir menüyle hizmet sunan işletme, daha önce gidenlerin tekrar gidebilmek için fırsat kolladığı bir işletme. Tüm yemeklerinin lezzeti damağınızda unutulmaz bir tat bırakacak olan bu mekanı rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

Dağmaran Restaurant: Rize’de oldukça köklü bir işletme olan Dağmaran Restaurant, ulaşım olarak biraz zorluk içermektedir. Ancak mekana geldiğinizde harika bir manzara ve oldukça lezzetli yemeklerle buluşuyorsunuz. Mıhlama ve daha birçok farklı yöresel yemekle harika bir yemek isterseniz, bu mekan sizin için çok doğru bir adres alacaktır.

Lale Lokantası: Buraya gelmişseniz kuru fasulyeyi mutlaka deneyin. Şehirde kuru fasulye denince ilk akla gelen mekanlardan biri burası. Diğer yemekleri de oldukça lezzetli olan işletme Rize seyahatinizde uğrayabileceğiniz bir mekan.