Samsun

Samsun

Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz Bölümünde yer alan Samsun, bölgenin en gelişmiş şehri konumundadır.

Milattan önce 750-760 yıllarında İyon şehir devletlerinden Miletoslular tarafından Amisos ismiyle kurulmuş olan Samsun, Anadolu’da hemen her kentte olduğu gibi, tarih boyunca pek çok Anadolu uygarlığının yerleşim birimi olmuştur. Milli mücadelenin başlangıç noktası olan şehir, doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve lezzetli mutfağıyla Karadeniz gezisi rotanıza girebilecek bir şehir.

Bandırma Vapuru: Mustafa Kemal Atatürk’ü kurmaylarıyla birlikte İstanbul’dan Samsun‘a getiren Bandırma Vapuru, aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek Bandırma Vapuru Müzesi adıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Canik ilçesinde, 18 Mayıs 2003 tarihinde açılan müze, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir görevi yerine getirmiştir. Samsuna gelen ziyaretçilerin görmeden dönmemesi gereken, günün koşullarını zihninizde canlandırabildiğiniz eşi olmayan bir eser.

Onur Anıtı: Samsun’un simgesi sayılan bronz Atatürk heykeli, Samsun halkı tarafından Avusturyalı heykeltıraş H. Kriphel’e yaptırıldı ve Samsun’a getirildi. Gazi Heykeli’nin açılış töreni 1932 yılında yapıldı. Samsun’un Onur Anıtı olan bu heykelin kaidesiz yüksekliği 4.75 metre, kaideli 8.85 metre. Büyük bir kaide üzerinde şahlanan bir at üstünde, Atatürk, bütün heybeti ile görülüyor.

Samsun Kent Müzesi: İlkadım ilçesinde, 2013 yılında açılan müze Samsun ilinin sosyal, tarihi, kültürel ve coğrafi yapısına ilişkin bilgi, belge, fotoğraf ve malzemelerin sergilendiği, kent hakkında oldukça geniş kapsamlı fikir sahibi olabileceğiniz güzide bir müze. Mimari olarak oldukça güzel bir bina içerisinde yer alan bu müzeyi mutlaka görmelisiniz.

Büyük Camii: Samsun il merkezinde bulunan cami, ilin en büyük camisidir. Batumlu Hacı Ali Efendi tarafından 1884’de yaptırılmıştır. Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valde Sultan tarafından onarılmış, bu yüzden de halk arasında Valide Camii olarak tanınmıştır. Cami sarımtırak renkte kesme taştan yapılmıştır. Kare planlı mimarisi olan cami, dört köşedeki kulelerle desteklenmiştir.

Tarihi Yel Değirmeni: Osmanlı döneminde inşa edilen değirmen 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin örneklerindendir. Samsun’da bulunan tek tarihi değirmendir. Silindirik tek mekanlı bir plana sahiptir. Yukarıya doğru hafifçe daralan bina konik bir çatıyla örtülüdür. Taştan yapılmış tarihi yel değirmeninin, Osmanlı’da yaşayan Rumlar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Çok güzel bir manzaraya sahip olan yel değirmeni, 2012 yılında yapılan bakım çalışmalarının ardından turizme kazandırılmıştır. Bina içerisinde değirmenin aktif olarak kullanıldığı dönemlerdeki kullanılan ev aletlerinden örnekler sergilenmektedir.

Kurşunlu Camii: Diğer ismi de Taceddin Paşa Camii olan Kurşunlu Camii, 1494 yılında yapılmıştır. Kubbeli bir yapı iken 1945 depreminde  tümüyle  yıkılmış, restorasyonda  düz  çatı  ile  örtülmüş,  ana mekanla  zaviyeler  arasındaki  kemerli açıklıklar kapatılmıştır. Caminin avlusunda bulunan Kurşunlu Çeşmesi Osmanlı dönemine aittir.

Pazar Camii: Dikdörtgen planlı, tek katlı ahşap malzeme ile yapılmıştır. Çatısı kiremitle örtülüdür. Çatıyı iç mekanda ahşap direkler taşımaktadır. Kitabesi olmadığından yapım tarihi bilinmemektedir. Geç dönem Osmanlı yapısı olduğu düşünülmektedir. 20. yüzyılın başlarında esaslı bir onarım görmüş, iç mekan genişletilmiş ve minaresi yenilenmiştir.

Samsun seyahatinizde yemek yenebilecek bazı mekanlar için, sizlere tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Seyahate çıkmadan önce yazımızı okumanız bu mekanlarla ilgili fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Kısmet Restaurant: Samsun’da balık keyfi yapmak isterseniz, uğramanız geren adres burası. Tap teze balıkların en lezzetli haliyle sunulduğu bu işletmeyi kesinlikle denemelisiniz. Ayrıca salata ve mezelerde çok başarılı. Personelin ilgisi ve size yaklaşımı oldukça profesyonel olan bu mekanı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Her Daim Müdavim: Hem yemek, Hem de kahvaltı için tercih edebileceğiniz bir mekan. Ailenizle birlikte hoşça zaman geçirebileceğiniz işletme oldukça nezih bir yer. Fiyatları Samsun geneli açısından biraz yüksek olmasına rağmen bize göre kalitesiyle gidilesi bir mekan.

Fevzi'nin Yeri Gurme: Hizmet ve kaliteden ödün vermeyen bir işletme olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çok geniş bir konseptte hizmet veren mekanda, Pide çeşitlerinden, deniz ürünlerine kahvaltıdan, kebabına kadar ne ararsanız bulabileceğiniz bir yer. Samsun seyahatinizde yemek rotanıza ekleyebileceğiniz bir adres.

Pamuk Kardeşler: Samsun'un en iyi balık ve meze yapan restoranlarından biri. Ortam çok güzel ve çok nezih. Ailece gidebileceğiniz oldukça kaliteli görünüme sahip bir mekan. Balık çeşitleri ve mezeleriyle ön plana çıkan bu işletmeyi Samsun’a geldiğinizde gönül rahatlığı içinde tercih edebilirsiniz.

Samsun Pidecisi: Samsun’a gelip Meşhur Samsun Çarşamba Pidesi yemek isterseniz en doğru adreslerden biri de burası. İçerisi oldukça temiz ve çalışanlar çok nazik. Odun ateşinde yapılan Çarşamba pidesini en lezzetli haliyle tüketebileceğiniz bu işletmeyi mutlaka denemelisiniz.

Et Atölyesi Kebap & Steakhouse: Özellikle Akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz bir mekan olduğunu belirtmek isteriz. Et yemeklerinden hoşlanıyorsanız, oldukça lezzetli mezelerle birlikte güzel bir akşam yemeği sizi bekliyor.