Siirt

Siirt

Her türlü tarımın yapılabildiği bereketli toprakları, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, el emeği göz nurunun ürünü olan kilimleri, şifa kaynağı Pervari balı, iri taneli fıstığı, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle ile Siirt görülmesi

İsmail Fakirullah Türbesi: Türbe, İsmail Fakirullah’ın ölümünden sonra öğrencisi İbrahim Hakkı tarafından 18. Yüzyılda yaptırılmıştır.  İbrahim Hakkı, hocası İsmail Fakirullah’ın vefatı üzerine astronomi ve mimari açıdan büyük bir bilim harikasına imza atmıştır. Hocasının defnedildiği türbenin yanı sıra 8 köşeli ve 10 metre yüksekliğinde bir kule yapan İbrahim Hakkı, türbenin doğusuna harçsız taşlarla bir duvar inşa etmiştir. 

Tillo Kalesi: Ülkemizde sayıları hızla artan cam teraslardan birisi de burada yapılmış. Botan Vadisi’nin eşsiz manzarasını ayaklar altına seren Tillo Kalesi Cam Seyir Terası, Siirt’in Tillo ilçesindeki kalenin hakim bir noktasına inşa edilmiştir. 

Rasıl Hacar: Siirt’e 4 km mesafede bulunan Rasıl Hacar, muhteşem kanyonu ile ziyaretçilerin Rasıl Hacar diye adlandırdıkları ve özellikle altı boşlukta olan kayanın üzerine çıkanlar, yaklaşık 600 metre yükseklikten doğa harikası kanyonu izliyor. Yürekleri ağza getiren yükseklikteki kayanın üzerine çıktıktan sonra yükseklik korkunuz varsa dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Saat Kulesi: Yapımı 1975 yılında tamamlanan Saat Kulesi, kesme taştan yapılmıştır ve kare planlıdır. Dört katlı olan yapının üst bölümünde saat bulunmaktadır. Kare plana sahip olan kule yukarıya doğru daralmaktadır. Üst kısmı kubbeyle örtülüdür.

Siirt’e geldiğinizde nerede yemek yiyebileceğiniz konusunda tavsiye niteliğinde bazı önerilerde bulunduk. Değerlendirmek size kalmış.

Gözde Ocak Başı: Kırmızı et konusunda Siirt’te en iyi yerlerden biri, özellikle biftek, bıçak kebabı ve pirzolası çok lezzetli. Ayrıca çorbasını da mutlaka denemelisiniz. Küçük bir mekan ve fiyatları da oldukça makul.

Örnek Büryan Salonu: Siirt’te büryanı en lezzetli haliyle tüketebileceğiniz yer. Etin lezzeti muazzam, yanında çok detaylı bir sunum olmasa da et yemek isteyenler için tavsiye edilecek bir mekan. Ortam biraz salaş ancak bunu sorun etmezseniz gayet güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Ali Osman Döner Kebap ve Lahmacun Salonu: Siirt seyahatinizde, gidebileceğiniz mekanların bir diğeri de Ali Osman Döner Kebap ve Lahmacun Salonu. Siirt’te oldukça rağbet gören bir mekan. Şehre has Siirt kebabını kesinlikle denemelisiniz. İşletmedeki diğer yemeklerde gerçekten çok başarılı. Yapılan işe özenildiği, yemeklerin lezzetlerinden ortaya çıkıyor.

Başak Kebap Büryan Salonu: Siirtlilere göre şehrin en güzel lokantası. Buranın kebapları, Siirt’te nam yapmış. Kime sorsanız kebap için buraya gitmeniz gerektiğiniz söylüyor. Kebabı sunum şekilleri ve yanında buz gibi bakır taslarda servis edilen ayranı ile tüketmeniz tavsiyedir.

Boğaziçi Et Lokantası: Mekan salaş bir görünüme sahip ancak yemekler gerçekten çok lezzetli. Etler güzel bir sunumla servis ediliyor ve çalışanların sıcakkanlılığını hemen hissedebiliyorsunuz. Izgaraya dair ne ararsanız en lezzetli haliyle burada bulabilirsiniz.