Tekirdağ

Tekirdağ

Tekirdağ

Marmaranın en gelişmiş şehirlerinden olan Tekirdağ, doğal güzellikleri, sahilleri, temiz denizi, turistik tesisleri ve misafirperver halkıyla tatilcilerin ilk tercihlerinden biri.

Tekirdağ’da keşfedilmeyi bekleyen birçok doğal güzellik sizi bekliyor. Tekirdağ’ın tarihi diğer Trakya kentleri ile benzerlik gösteriyor. Bölge, Makedon, Pers, Roma ve Bizans egemenliğinin ardından 1357’de 1. Murat tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katıldı. 1703’te Avusturya İmparatorluğu’na karşı bağımsızlık mücadelesi veren asi Macar prensi Rakoczi’ye de ev sahipliği yapmış olan Tekirdağ, Osmanlı döneminin sonlarında Edirne vilayetine bağlı bir sancak merkezi oldu. 

Rakoczi Müzesi: Barbaros Caddesi üzerinde eski bir Türk evi olan bina 1676-1735 yılları arasında yaşayıp, son yıllarını Tekirdağ’da geçiren Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş Kahramanı 2. Rakoczi Frençh’in anılarına izafeten Macar Hükümetince müze olarak düzenlenmiştir. Mülkiyeti ve içindeki zati eşyalarıyla birlikte Macar hükümetine ait olan müze 25 Eylül 1982 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: Tekirdağ Müzesi 1967 yılında bugün Beden Terbiyesi Müdürlüğü'nün bulunduğu binada hizmete girmiştir. 1977 yılına kadar küçük bir teşhir salonunda hizmetini sürdürmüştür. 1976 yılında Vali Konağı olarak kullanılan bugünkü müze binası Valilik tarafından, müze olarak kullanılmak üzere Kültür Bakanlığı'na tahsis edilmiştir. Tekirdağ Müzesi 28 Aralık 1992'de ziyarete açılmıştır. Müzede Tekirdağ'ın il sınırları içindeki ören yerlerinde bulunmuş steller, adak stelleri, heykeller, heykelciklerden oluşan taş eserler ile Naip Tümülüsü odası buluntuları sergilenmektedir. 

Kartaltepe Tabiat Parkı: Orman, Deniz ve Marmara Adasının bir arada bulunduğu bir manzaraya sahip olan park, Doğaseverlerin Tekirdağ’da en fazla ziyaret ettiği alanlardan biridir. Ayrıca yamaç paraşütü etkinliklerinin de yapıldığı Kartaltepe Tabiat Parkı, Tekirdağ gezinizde ailenizle birlikte güzel zaman geçirebileceğiniz bir alan.

Şehitler Anıtı: Tekirdağ’ın fethi sırasında şehit düşen askerlerimiz anısına 1949 yılında yapılan Tekirdağ Şehitler Abidesi, şehrin turizmini hareketlendiren bölgeler arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti döneminde yapılan bu anıtın manevi değeri oldukça yüksektir.

Atatürk Anıtı: Atatürk 3 Haziran 1936 tarihinde Muratlı ilçesinde yapılan göçmen evlerini görmek üzere Muratlı’ya gelmiş ve bir göçmen evine konuk olmuştur. Buna izafeten o evin bahçesinde bir anıt yapılmıştır. Anıtın üzerinde şöyle yazılmaktadır.

Ey bahtlı göçmen
Unutma üç Haziranı
Yurdun en büyük insanı
Konuk oldu evinize
Sevgi sundu hepimize

Namık Kemal Anıtı: Tekirdağ’da hayata gözlerini açtığı günden, ölünceye kadar kalbi vatan ve hürriyet ateşi ile yanan ve bütün kalpleri aynı ateşle tutuşturan büyük vatan şairimizin doğduğu ev yıkılmış olduğu için yerine meşrutiyet devrinde halkımızın minnettarlık duygularının simgesi olarak dikilen dört köşeli uzun bir mermer sütundur.

Tekirdağ seyahatinizde nerelerde yemek yiyebileceğiniz konusunu bu yazımızda sizler için derledik.

Etoba Restaurant: Güzel bir manzara eşliğinde, muhteşem lezzetteki yemekleri ve salatalarıyla bu mekan Tekirdağ seyahatiniz için iyi bir yemek durağı olabilir. Kaliteli servis ve sunumuyla Etoba Restaurant siz değerli müşterilerini bekliyor.

Meşhur Köfteci Apti Özcan: Büyük bir işletme olmamasına rağmen Tekirdağ’da oldukça meşhur bir mekan. Köfte, Piyaz ve yoğurt ile birlikte müşterilerine harika lezzetler sunuyor. Buraya gelip Tekirdağ köftesinin tadına bakmalıyım diyorsanız, sizin için en doğru adreslerden biri Meşhur Köfteci Apti Özcan.

Otantik Kahvaltı: Güler yüzlü kibar çalışanlar temizlik ve lezzet hepsi de oldukça iyi. Gayet kaliteli ürünlerden hazırlanmış kahvaltısı kesinlikle denenmeye değer. Tekirdağ’da konakladıysanız sabah güzel bir kahvaltı için Otantik Kahvaltıyı tercih edebilirsiniz.

Meydan Köfte: 24 saat açık olan bu işletme, yaptıkları çorbalar ve tam kıvamında Tekirdağ köfteleriyle tanınıyor. Elbette sadece bu kadar değil mekandaki tüm yemekler titizlikle hazırlandığı için oldukça lezzetli. Personelin ilgisi ve mekanın temizliği de geçer not alacak türden. Tekirdağ seyahatinizde yemek için doğru noktalardan biri olacaktır.

Tekirdağ Köftecisi İbrahim: Deniz manzarası eşliğinde güzel bir Tekirdağ köftesi yemek isterseniz, şehirdeki en doğru adres burası. Garsonları ve işletme sahibi gayet kibar ve hizmetleri de gayet iyi. Şehrin neredeyse tamamının köfteci olduğu bu ilimizde, öne çıkan bir işletme.