Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana şehri ile ilgili genel bilgiler, gezilecek yerler ve en iyi restoran ve yemek önerileri

Adana ülkemizin güzide şehirlerinden biridir. Gezilebilecek belli başlı tarihi mekanlar arasında şehir merkezinde bulunan taş köprü var. 2. yüzyılda da Romalılar tarafından Seyhan nehri üzerine inşa edilen taş köprü araç trafiğine açık olan en eski köprüdür. Yine görülmesi gereken yerlerden biri olan Adana Ulu Camii ( Ramazanoğulları Camii ) eski şehir olarak bilinen bölgede bulunmaktadır. Daha önce bu coğrafyada yaşamış olan Ramazanoğulları’nın bıraktığı önemli bir eserdir. Sıradaki görülmesi gereken yer ise tarihi saat kulesi (Büyük Saat). 1882 yılında yapılmış olan saat kulesi 32 metre uzunluğunda olup, Türkiye’nin en uzun saat kulesidir. Saat kulesinin bulunduğu yer aslında şehrin çarşısıdır. İşte bu bölgede bulunan "Kazancılar Çarşısı" da kazan imalatı ve tamiratı yapan dükkanların bulunduğu eski tarihi çarşılarımızdan biridir.

Adana ziyaretiniz de görülmesi gereken yerlerden biride Adana Etnografya Müzesidir. Zamanında kilise olarak inşa edilmiş olsa da 1924'den itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmış. İçerisinde Çukurova ve Toroslar da yaşayan Yörüklere ait eşyalar sergilenmektedir. Sıradaki durağınız Adana Arkeoloji Müzesi olabilir. Bu müzede ise Hititler dönemine ait yapılan arkeolojik kazılardan elde edilmiş önemli eserler sergilenmektedir. Cumhuriyetin ilanından 1 yıl sonra inşa edilen arkeoloji müzesinde tarihi yazıtlar, kapı arslanı ve lahitler aynı zamanda birçok hayvan, Tanrı ve Tanrıça figürleri bulunmaktadır.

Adana’ya gelip yemek yemeden, özellikle de kebap yemeden, gitmek olmaz. Sizlere Adana’ya ziyaretiniz de mutlaka uğramanızı tavsiye edeceğimiz restoranlar ile ilgili detaylı bilgi verelim.

Eyvan Kebap: Oturduğunuz anda masanızı mezelerle donatan, henüz kebap gelmeden ikramlarıyla sizi doyuran bir işletme. O yüzden mezelerin lezzetine kapılıp doymak yerine esas yemeğinizi beklemenizi öneririm.

Orta yağlı etten hazırlanan kebap incecik ekmekler ve közlenmiş biberlerle birlikte size harika bir lezzet sunuyor. Kebabıbınız bittikten sonra üzerine bir de künefe sipariş edin. Çaylar ise ikram.

Güler yüzlü personeli, hızlı hizmeti ve uygun fiyatlarıyla sizi mest edecek Eyvan kebap Turgut Özal Bulvarı Polis evi Kavşağı/81075 Sok. No:2, Seyhan/Adana adresinde siz değerli misafirlerini bekliyor.

Kebapçı Mesut: Küçüksaatte 1920'den beri aynı mekanda hizmet veren Mesut Adana’nın en eski yerel restaurantlarından biridir. Adana için pahalı sayılabilecek bir restaurant olan Mesut’ta Adana kebap ve kuşbaşı sunuluyor. Taze salata ve mezelere ilave olarak baharatlı ve yoğurtlu meze de ikramlar arasındadır. Adana’ya gittiyseniz mutlaka uğramanız gereken mekanlardan biridir. Adres : Kocavezir mah. Karacaoğlan cad. No 49 Seyhan Adana

Ciğerci Mahmut: Hepimizin bildiği gibi ciğer Adana'dan ziyade Urfa ve Mersin illerimize mal olmuş bir lezzettir. Ancak  Adana’da da çok iyi ciğer yapan işletmeler bulunmaktadır. Bunlardan biride Ciğerci Mahmut. Adana merkez parka yakın olan Reşatbey'deki Mahmut Usta 1967'den beri kendine has tarifiyle müşterilerine lezzetli ürünler sunmakta. Adana'da kebap dışında farklı bir lezzet tatmak isterseniz Ciğerci Mahmut tavsiye edebileceğimiz işletmelerin başında gelmektedir.

Kazancılar Restaurant: 1908 yılından bu yana hizmet veren Kazancılar Kebap kalitesinden ve standartlarından ödün vermeden bugünlere kadar gelmiştir. Nesilden nesile işletmeciliğin en başarılı örneklerinden biri olan Kazancılar Restaurant Kalamış marinanın harika manzarası ile damağınızda unutamayacağınız bir lezzet bırakacak. Adana Kebabı, Usta Kebabı, Patlıcanlı Kebap, Çöp şiş, Kaburga başta olmak üzere tüm kebaplarının yanı sıra, salataları, pide çeşitleri, mezeleri ve tatlılarıyla Kalamış Sahil Yolunda sizlerle buluşmayı bekliyor.