Yozgat

Yozgat

Şehrin Bozok olan ismi, Osmanlının son döneminde Bozok Sancağı adıyla anılmış, 1927 yılında ise Yozgat olarak değiştirilmiştir.

Yozgat bölgesinin 5000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Hititler, Yozgat çevresinde ilk kez siyasi birliği kuran devlettir ve bu dönemde, Hattuşaş antik şehri kurulmuştur. Yer şekillerinin sayesinde tarıma çok elverişli topraklara sahip olan Yozgat‘ın geçim kaynağı büyük oranda tarıma dayalıdır.

Kral Kızı Hamamı: Hamamın büyük kısmı yıkılmış, yalnızca tonozlu arka mekâna geçişi sağlayan batı cephe duvarı ayakta kalabilmiştir. Bu kısımda 10 gözlü ve 2 katlı mermer, kemerli bir duvar görülmektedir. Yapı üzerine sonradan yapılan eklentilerle oldukça tahrip edilmiş olmakla birlikte 2010 yılında Yozgat turizmine kazandırılmak için temizlik kazıları başlatılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca Termal Turizm Merkezi ilan edilmiş olup, birçok hastalığa iyi gelen şifalı sulara sahip bir kaplıca merkezidir. Sarıkaya İlçesinde  Roma dönemine ait Basilica Therma isimli antik kentin bulunduğu alandaki Roma Hamamı, modern kaplıca tesislerinin bulunduğu alandadır.

Kazankaya Kanyonu:  Aydıncık İlçesine 10 km. uzaklıkta ilçenin kuzeyinde yer alan bir kasabadır. Alacahöyük, Boğazköy, Zile ve Pterianın ortasında kalan bir yerleşim diyebiliriz. Kazankaya Kasabasının önemini artıran en büyük doğal harika, Kazankaya Kanyonu ve bu alandaki tarihi yerleşim izleridir. Girişi Kazankaya Kasabasında başlayan kanyonun uzunluğu 10 kilometredir. Güneyinde 1363 m. yüksekliğindeki Alan Dağları, batısında ise Malbelen Tepesi yer almaktadır. Kanyon içerisinden, Yeşil Irmağın bir kolu olan Çekerek ırmağı geçmektedir. Irmağın aktığı vadinin her iki yanında yükselen kayalar üzerinde duvar kalıntıları, hatıl oyuklar ve merdiven basamakları, tanrıça Kybele kabartması görülmektedir. Bir niş içerisinde, kabartma şeklinde yapılmış olan devasa boyuttaki tanrıça Kybele kabartması oldukça dikkat çekicidir.

Saat Kulesi: Yapı şehrin merkezinde yükselen kare prizma gövdeli uzun bir kuledir. Kuleyi, Tevfikizade Ahmet Bey, Belediye Başkanlığı sırasında yaptırmıştır. 1908 Tarihli Ankara salnamesinde saat kulesinden ayrıntılı bir şekilde bahsedilir. Yapıyla ilgili birçok yayında çeşmenin 1908 tarihinde inşa edildiği belirtilir. Ayrıca Saat kulesini yaptıran Tevfikizade Ahmet Beyin 2. Belediye Başkanlığı 1908- 1909 tarihleri arasındadır. Bu bilgilere dayanarak  yapının 1908 de yapıldığı kabul edilmektedir. Kule enine silmelerle altı kata bölünmüştür. Üst kısmı şerefe gibi balkonla çevrilmiştir. Üzerini çan şeklinde bir külah örter. Külahın altında, her yüzeyde bir saat kadranı yer alır. 

Büyük Camii: Camii Osmanlı İmparatorluğu döneminde Avrupa etkisinde ortaya çıkan Türk mimari tarzının Anadolu’daki önemli örneklerinden biridir. Yozgat İstanbulluoğlu mahallesinde olan yapı iki ayrı tarihte inşa edilen iç ve dış cami bölümlerinden oluşmaktadır. İç cami, Çapanoğlu Ahmet Paşa’nın büyük oğlu Mustafa Bey tarafından 1779 yılında; dış cami ise kardeşi Süleyman bey tarafından 1795 yılında yaptırılmıştır. Şehrin her yerinden görülebilen cami, ince minaresi, yüksek kasnaklı kubbesi ve köşe kuleleri ile Yozgat’ın sembol yapılarından biridir.

Behramşah Kalesi: Gıyaseddin Keykavus emirlerinden Necmed-din Bahramşah-ı Candar’a ait olan bu kalenin 13. yüzyılın ilk yarısında yapıldığı değerlendirilmektedir. Yüksek kale duvarları moloz taş üzeri kesme taş kaplıdır. İçte bu taş dizileri tuğla gibi çaprazlama dizilerle sıralanarak zikzak duvar örtüsünü oluşturmaktadır. Batı ve Kuzey dış duvarlarda uzun dikdörtgen üç ufak burç vardır. Halen büyük bir bölümü ayakta kalan kale görülmeye değerdir. 

Çeşka Yeraltı Şehri: Çeşka Yeraltı Şehri Yozgat il merkezine yaklaşık 3 km mesafede ve çevreye hakim, yüksekçe bir tepenin üzerinde, tam tepe noktasında bulunmaktadır. Üç ayrı yerden girildiği tespit edilen yeraltı şehrinin kuzeybatı kısmındaki esas giriş kapısı kapanmıştır. İkinci bir giriş yeri olan güney kısmında iki katlı ve kayaya oyulmuş mekanın yarısı yıkılmış olup, iki ayrı odadan iki ayrı galeri ile içeri girilmektedir. Bu kısımda üç oda bulunmakta ve bu odaların üzerinde ikinci bir kat bulunmaktadır. Doğu kısmındaki odanın duvarında yaklaşık 1,80 metre boyunda bir niş vardır. Ayrıca, batı kısmındaki odanın havalandırma bacası mevcuttur. Üçüncü giriş yeri ise kuzeyde ve kayalık olan kütlenin alt eteklerinde ağız kısmı bozulmuş dar bir kısmen dolu galeriden sürünmek suretiyle girilmektedir. Yaklaşık 5 metre sonrasında dikdörtgen kısmen dolu bir odaya girilmektedir. Birinden girildikten sonra 10 metre mesafede geniş dikdörtgen şeklinde bir salona çıkılmakta ve bu salona iki büyük oda kapısı, iki küçük oda ve karşılıklı iki galeri kapısı açılmaktadır. Yaklaşık yüksekliği 1.30 metre civarındadır. Tavan kısımları tonoz şeklindedir. Ayrıca irili ufaklı nişler mevcuttur. Yeraltı şehrinin en üst kısmında kayalara oyulmuş büyük ve küçük kaya mezarları tespit edilmiştir. Tepenin eteklerinden yıkıntı taşlar arasında tek renkli astarlı ve astarsız Roma, Bizans ve boyalı Frig seramiğine rastlanılmıştır.

Yozgat iline geldiğinizde nerelerde yemek yiyebileceğiniz konusunu bu yazımızda sizler için derledik. Seyahate çıkmadan önce yazımızı okumanız şehirdeki bazı restoranlarla ilgili fikrinizin oluşmasını sağlayacaktır.

Desti Restaurant: Bu mekanın en meşhur yemeği desti kebabıdır. Oldukça temiz ve güler yüzlü personeli olan bir işletme. Yozgat’a geldiyseniz buraya aileniz ile birlikte desti kebabı ve tandır yemek için gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz.

İhtiyarin Yeri Karadeniz Et Mangalı: Yozgat gezinizde harika bir kırmızı et deneyimi yaşamak için bu köklü işletmeyi seçebilirsiniz. Bu mekana geldiğinizde pirzola ve camız yoğurdunu denemenizi tavsiye ediyoruz.

Zafer Türk Mutfağı: Yozgat’ın güzide mekanlarından en köklüsü denebilir. Buradaki tüm yemek ve mezeler son derece özenli bir şekilde hazırlanıyor. Servis ve sunumda oldukça başarılı. Yozgat seyahatinizde şans verebileceğiniz restoranların ilk sıralarında yer alması gereken güzel bir işletme.

Sefa Sofrası: Sabah saatlerinde kahvaltı servisi de yapan işletme oldukça temiz ve ferah. Yemek gelmeden önce masa ikramlarla donatılıyor. Yemekler çok lezzetli, personeller gayet sıcakkanlı ve ilgililer. Mekanda cağ kebabı ve desti kebabı tavsiye edebileceğimiz yemekleridir.

Yayla Lokantası: Yozgat’a özgü birçok farklı lezzeti bu mekanda tatma imkanı bulabilirsiniz. Tandır kebabı, desti kebabı, ev yemekleri ve tatlılarıyla kaliteli yemekleri uygun fiyatlarıyla tüketebileceğiniz bir adres.