Kırıkkale

Kırıkkale

Kırıkkale

Kırıkkale Orta Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kavşak noktası konumunda olması itibariyle önemli bir coğrafi konumda bulunmaktadır. Zengin tarihsel ve kültürel bir geçmişi olan yöre bir turizm kenti olma potansiy

Çeşnigir Köprüsü: Çeşnigir Köprüsü Karakeçili ile Köprüköy arasında Kızılırmak üzerinde yapılmış tarihi bir köprüdür. Bilinen kaynaklara göre Çeşnigir Köprüsü ve yakınında bulunan han Selçuklu dönemine aittir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 13. yüzyıla ait bir eser olduğu tahmin edilmektedir. 1402 yılında Ankara Savaşı’nın yapılacağı alana ilerleyen Timur ordularının bu köprüyü kullandığı rivayet edilmektedir. Çeşnigir Köprüsü, Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi esnasında Mimar Sinan tarafından yeniden yapılmıştır. Kapulukaya Barajı’nın faaliyete geçmesinden önce yol güzergahı üzerinde iken, sonraları köprünün ayak kısımları baraj suyu içinde kalmıştır. 110 m. uzunluğunda 6 m. genişliğindeki köprü kayalık arazide sağlam temeller üzerine oturur. Kızılırmak içinde sağlam bir zemine oturabilmesi için orta bölümde belirgin bir eğim vardır.

Sulu Mağara: Keskin ilçesi, Arzu Bayırı mevkiinde yer almaktadır. Yatay olarak gelişmiş, yarı doğal-yarı yapay, düden konumlu fosil bir mağaradır. Büyük bir bölümü maden ocağı olarak açılan Sulu Mağara’nın doğal bölümü birbirine bağlı üç kattan meydana gelen Pliyosen rölyef sistemine aittir. Toplam uzunluğu 285 m’dir. Üç kattan oluşan yapay galerilerde kurşun işletmesi yapılmıştır. Gerek doğal gerekse yapay bölümleri birbirine bağlayan dar geçitler Erken Hıristiyanlık döneminde yapılmış taş duvarlarla örtülüdür. Hidrolojik olarak vadoz zonda yer alan Sulu Mağara yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular dışında bütünüyle kurudur. Bu suları toplamak için eski dönemlerde derinliği 2 m’yi bulan havuzlar yapılmıştır. Mağara kuru ve sıcak bir havaya sahiptir.

MKE Silah Müzesi: MKE Kırıkkale Silah Fabrikası bünyesinde kurulmuştur. 15.07.1990 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müzenin kuruluş amacı; paha biçilmesi oldukça güç tarihi varlıklarımızı loş depolardan gün ışığına çıkarıp, Milletçe koruma kültürüne sahip olduğumuzu kanıtlarken, tarihin akışı içinde, gelecek nesillere atalarımızın gelenek, görenek sanat ve düşüncelerini aktarmaktır. 15. ve 20. Yüzyıllar arasında Osmanlı ve Avrupa Ülkelerine ait silahlar Tophane'den, Anadolu'nun çeşitli yerlerinden ve askeri fabrikalardan toplanarak teknik ve tarihi özellikleri tespit edildikten sonra müze haline getirilen, Silah Fabrikası'nın büyük salonunda ziyarete açılmıştır.

Haydar Sultan Türbesi: Keskin ilçesine 22 km. uzaklıkta bulunan Haydar Sultan köyünde Böyrek Dağları’nın eteklerinde köye 500 m. kadar uzaklıkta yer almaktadır. Geç Roma ya da Erken Bizans dönemlerine ait olan muhtemel bir manastır üzerine inşa edilen Haydar Sultan Külliyesi, cami, türbe, hazire, çeşme ve kuyudan oluşmaktadır. Yapılan onarımlarla asıl hüviyetini kaybeden külliyeden günümüze Deliler Kuyusu adı verilen kuyu ile iki adet kitabe kalmıştır. Deliler Kuyusu, caminin yanında etrafı duvarla çevrili avludadır.

Koçubaba Camii ve Türbesi: Kırıkkale Balışeyh İlçeye bağlı Koçubaba köyündedir. Cami ve türbe 15. yüzyıl yapısıdır. Ancak cami yeniden yapılmıştır. Türbe ise yapılan onarımlarla özgünlüğünü büyük ölçüde yitirmiştir. Sekizgen planlı ve sivri bir külahla örtülü olan türbede, Alevi Şeyhi Koçumbaba’nın sandukası bulunmaktadır.

Kırıkkale gezinizde nerelerde yemek yenebilir konusunu bu yazımızda sizler için derledik.

Melih Et Mangal: Burası temiz bir aile yeri. Salatası ezmesi ikram olarak masanıza geliyor. Çalışanlar oldukça ilgili ve gayretli. Çocuklar için oyun alanı da bulunan işletme Kırıkkale gezinizde yemek için en doğru noktalardan biri.

Gölet Kebap: Celal bayar parkı içindeki göletin yanında yer alan bu mekanı kahvaltı için tercih edebilirsiniz. Serpme kahvaltı hizmeti veren işletmede ürünler taze ve lezzetli. Kırıkkale’de konaklamışsanız sabah kahvaltınızı yapmak için Gölet Kebap iyi bir seçenek.  Ayrıca kebap ve diğer et çeşidi ürünleri de oldukça lezzetli bir nokta.

Enar Otel Restaurant: Şehirdeki güzel otellerden biri olan Enar otelin lokanta bölümü sabah kahvaltısı ve yemek çeşitleriyle oldukça üst seviyede hizmet sunmaktadır. Kırıkkale seyahatinizde güzel bir kahvaltı veya akşam yemeği için doğru bir adres olacaktır.

Vural Alabalık: Çocuklar için oyun alanı da bulunan tesisin, doğal ortamı gerçekten büyüleyici. Ortamı ve hizmeti üst seviyede bir mekan. Balıklar, mezeler ve salatalar oldukça lezzetli. Kırıkkale gezinizde balık yemek isterseniz burası sizin için doğru adres.

Aspava Pide: İkramlar çok bol ve lezzetli. Pide çeşitlerinin yanı sıra et ve kebapları meşhur olmuş bir işletmedir. Temizlik ve servis kalitesi bakımından da oldukça iyi durumda.