Batman

Batman

Güneydoğu bölgesinde bulunan ilimiz, çok zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Hasankeyf Antik Kenti gibi dünya çapında tanınan kazı alanları dışında 3000i aşkın mağara ve daha pek çok tarihi kalıntısıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken illerimiz arasında

Zeynel Bey Türbesi: Hasan Keyfin en önemli eserlerinden birisidir. Hasankeyf’in sembolü durumundadır. Zeynel Bey Türbesinin etrafında 2004-2005 yıllarında yapılan çalışmalar sonucunda büyük bir külliye ortaya çıkarılmıştır. Değişik zamanlarda yapılmış 1 imaret, 3 medrese, 1 hamam, 1 türbe, 1 han tespit edilmiştir. Medrese, Malazgirt Savaşından sonra kurulan Artuklu dönemine aittir.

Hasankeyf Kalesi: Yekpare taştan yapılmış olan Hasankeyf kalesi, Dicle nehri kıyısında ve nehirden 200 metre yüksekliktedir. Milattan sonra 363 yılında bir Süryani piskoposluğunun merkezi olarak Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Hıristiyanlığın bu bölgede yaygınlaşmasından sonra, Kadıköy Konsülü tarafından milattan sonra 451 yılında alınan bir kararla Hasankeyf’teki Piskoposluğa Kardinal unvanı verilmiştir. Çok korunaklı ve ele geçirilmesi zor olan bu kale, Bizanslıların doğuda yaptıkları en sağlam kalesidir. Hasankeyf Kalesinin asıl adı Kaya Kalesidir

Artuklu Hamamı: Yapının kitabesi veya vakfiye kaydı bulunmamaktadır. “Osmanlı Hamamı veya “Mescidi olarak bilinen kalıntının altında 2005-2006 dönemlerinde Prof. Dr. Abdüsselam ULUÇAM başkanlığında yapılan kazılarla klasik planda tasarlanmış bir Artuklu hamamı ortaya çıkarılmıştır. Yapının orijinalinde düzgün kesme taş malzeme kullanılmıştır. Yapının yalnızca Osmanlı Dönemi’nde yenilenmiş olan kare planlı, kubbeli soyunmalık bölümü ayakta kalabilmiştir.

Batman Müzesi: Müze binası, Batman Kültür Merkezi kompleksinin güney cephesinde yer almaktadır. Yaklaşık 1500 m2’likalan kaplayan müze binasının girişi ayrı olup 2 kattan oluşmaktadır. Müzede, Paleolitik-Neolitik, Ilısu ve Hasankeyf Salonu olmak üzere 3 sergi salonu bulunmaktadır. Bu sergi salonlarında 31 adet vitrin bulunmaktadır. Bu vitrinlerde yaklaşık 450 adet eser sergilenmektedir.

El-Rızık Camii: Günümüzde büyük ölçüde tahribata uğramıştır. Caminin güneyinde yer alan ibadet mekanı heyelan sonucu yıkılmıştır. Günümüze harimin kuzey duvarı ile avlu giriş cephesi, taç kapı ve minaresi gelebilmiştir. 1953’te yapılan onarım çalışmalarının sonucunda kuzey revakın önü, duvarla kapatılmış ve burası ibadet yeri olarak kullanıma açılmıştır. İleri düzeyde bir taş işçiliği ile bezenmiş taç kapı ve minare, yapının anıtsal öğeleridir. Caminin kuzeydoğu köşesine bitişik, yüksek kare prizma kaide üzerindeki silindirik gövdeli minare, küçük mozaikler halinde kesilmiş renkli taşlar ve kakma tekniği ile düzenlenmiş ince geometrik örgülerle bezenmiştir. Minarenin dışa fazla çıkıntı yapmayan tek şerefesi ile kısa bir peteği bulunmaktadır. Minarenin şerefesine gövdesi içerisinden iki ayrı merdivenle ulaşılmaktadır. Günümüze harap bir durumda gelen avlunun kuzey duvarının ön yüzü ileri düzeyde bir taş işçiliği gösterirken, arka yüzü çeşitli dönemlerde değişikliklere uğramıştır.

Hasankeyf Koç Camii: Hasankeyf ilçesi, Aşağı Şehir ortalarında, Merkezi Kazı Alanı olarak adlandırılan alanda yer almaktadır. 1985 yılında Prof. Dr. Oluş ARIK tarafından kazı çalışmalarına başlanan alanda mekan bütünlüğünün anlaşılması amacıyla 2010 yılında kazı çalışmalarına devam edilmiştir. Kitabesi bulunmadığından ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Ancak mimari ve bezeme özellikleri ile 13. yüzyıl Büyük Selçuklu Dönemi’ne işaret etmektedir. Anıtsal avlulu caminin ibadet yeri, doğu-batı doğrultusunda şekillenen dikdörtgen planlı harimden oluşmaktadır. Cami harim mekanının ana ekseni ortasında yer alan büyük eyvan, kuzeydeki avluya açılmaktadır. Çeşitli dönemlerde onarımlar geçiren eyvan duvarlarında taş malzeme kullanılmıştır. Eyvanın iki yanına yerleştirilen ikişer odanın, yapı ile aynı dönemde tasarlandığı düşünülmektedir. Caminin doğusunda ve kuzeyinde her biri kendi içinde odaklanmış avlulu mimari birimler yer almaktadır. Bunların caminin çağdaşı veya sonradan eklenmiş medrese, imaret, zaviye ve han olarak tasarlanmış yapılar olduğu düşünülmektedir.

Kırkat Köyü Camii: İki katlı olan caminin ikinci katı daha sonraki dönemlerde yapılmıştır ve herhangi bir yerel işçilik göstermemektedir. Cami, ön giriş ve harim mekanından oluşmaktadır. Ön girişe kuzeye bakan ve kemerli girişten geçilmektedir. Kare plan özelliği gösteren ön girişin üst örtüsü beşik tonozludur. Ön girişin doğu ve batısında mekânlar bulunmaktadır. Ön girişin güneyinde bulunan yuvarlak kemerli girişten harime geçilmektedir. Harim payelerle iki sahana ayrılmıştır. Sahanlar mihraba paraleldir ve doğu-batı doğrultuludur. Harimin üst örtüsü çapraz tonozludur ve güney duvarında bulunan mihrapta damla motifi içinde ayet ve inşa kitabesi yazmaktadır. Ayrıca mihrap içinde sütunçeler de bulunmaktadır.

Kaya Camii: Doğu-batı doğrultulu uzanan kaya cami bir ön giriş odası ve harim mekanından oluşmaktadır. Kare plan özelliği gösteren ön giriş odasına geçiş, güneye bakan girişle sağlanmaktadır. Ön giriş odasının doğusunda dikdörtgen plan özelliği gösteren harim yer almaktadır. Harimin batı duvarında iki adet niş, güney duvarında iki adet havalandırma bacası, bir adet niş, minber ve mihrabı bulunmaktadır. Tahribata maruz kalan kaya cami günümüzde depo olarak kullanılmaktadır.

Batman seyahatiniz esnasında şehirde yemek yenecek yerleri sizin için irdeledik.

Çömce Lokantası: Batman gezinizde akşam yemeklerini yiyebileceğiniz oldukça nezih bir mekan. Lahmacun ve pidenin yanı sıra sulu yemek ve kebap çeşitlerini de tüketebilirsiniz. Salatalar ve ezmede oldukça başarılı.

Petrol Cafe: Aileniz ile birlikte yemeğe veya kahve içmeye gelebilirsiniz. Oldukça güzel Lahmacun ve pizza yapıyorlar. Sizde ailenizle birlikte Batman seyahatine çıktıysanız, hoşça vakit geçirebilmek için Petrol Cafeye uğrayabilirsiniz.

Diyar Et Lokantası: Bu mekanın haşlaması ve kavurması harika. Et yemeklerini seviyorsanız bu işletme tam size göre. Tüm et yemeklerini en lezzetli haliyle servis ediyorlar. Ayrıca meze ve salatalarda çok taze ve lezzetli.

Diyarbakır Kadayıfçısı: Tadıyla lezzetiyle Batman’a nam salan müşteri memnuniyetiyle ön plana çıkmış bir işletme. Özellikle fıstıklı kadayıfını denemeden Batman’dan ayrılmayın.

İsot Ali Lahmacun: Bu mekanda Batman’da oldukça meşhur bir lahmacuncu. Batman seyahatiniz esnasında mekana uğramanızı ve acılı lahmacun tatmanızı öneriyoruz.