Doğu'nun incisi Adıyaman

Doğu'nun incisi Adıyaman

Doğu'nun incisi Adıyaman

Adıyamanda neler yemeli, neler görülmeli; sizler için detaylıca anlatmak çalıştık.

Adıyaman birbirinden farklı bir çok medeniyeti ağırlamış olması sebebiyle fazlasıyla tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Konumu itibariyle de çok iyi bir yerde bulunan ilimiz her geçen gün daha fazla ziyaretçi almaktadır.

Adıyaman'da gezilecek başlıca yerler

Nemrut dağı: Toros sıra dağlarının bir parçası olan Nemrut dağında Kommagene uygarlığı döneminden kalma dev heykeller ve anıt mezarlar bulunur. Ayrıca Nemrut dağı Unesco Dünya mirası listesinde de yer almaktadır. 1988 yılından itibaren mili park olarak hizmet veren Nemrut dağı 2150 metre yüksekliğinde ve muhteşem manzarası ile güneşin doğuşu ve batışını izlemek için eşsiz alanlardan biridir.

Cendere Köprüsü: Cendere çayının üzerine inşaa edilmiş olan köprü Dünyanın en eski köprülerinden biridir. Ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Arsemia Antik Kent: Milattan önce 2. yüzyılda kurulmuş olan bu kent, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunmaktadır. Adıyaman’a 63 km. uzaklıkta olan antik kent tarihi dokusunu ve farklı doğa güzelliklerini ziyaretçilerine hissettirmeye devam etmektedir.

Palanlı mağarası: Adıyaman'da gezilecek yerlerin ilk sıralarında Palanlı mağarası yer alıyor. Şehir merkezine 10 km. uzaklıktaki bu mağara milattan önce 4000 yıllarında kullanılmış. Mağara duvarlarında hala o günlerde çizilmiş bazı figürler bulunmaktadır. Adıyaman’a giderseniz muhakkak görmeniz gereken tarihi bir alandır.

Karakuş Tümülüsü: Nemrut dağı milli parkı içinde bulunan Karakuş Tümülüsü hakkında kesinleşmiş bir bilgi bulunmamakta ancak mimari açısından çok dikkat çekici bir yapısı olan bu yapıt için günden güne ziyaretçi sayısı artmaktadır.

Perre Kaya Mezarları: Bu mezarlar kayaların içleri oyularak bireylerin ihtiyaçlarına göre yapılmış mezarlardır. Turistik açıdan çok yoğun ilgi gören kayalıklar, şehir merkezine 5 km. uzaklıkta olup Adıyaman'da mutlak görülmesi gereken yerler içindedir.

Adıyaman da yemek yenebilecek başlıca restoranlar ise

Adıyaman Paşa Konağı: Adıyaman’a özgü kebapların ve çiğ köftenin en lezzetli halini bulabileceğiniz bir işletme olmakla birlikte tandır ve lezzetli mezeleriyle gönlünüzde taht kuracak.

Adres: Altınşehir Mah, Gölbaşı Yolu, 2100, Merkez/Adıyaman

Kebapçı Beko: Kebap çeşitleri, kavurma, et ve tavuk şiş konusunda oldukça başarılı bir işletme olan kebapçı Beko meze çeşitleri ve piyazıyla sizleri mutlu edecek lezzetler sunuyor. Adıyaman’a gelidiğinizde kesinlikle gidip yemeklerini tatmanız gereken bizden iyi puan almış bir işletmedir.

Adres: Sıratut Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No: 20/C, 02100, Merkez/Adıyaman

Ziyaoğlu Ocakbaşı: Kuşbaşı, kebap çeşitleri, özellikle de patlıcanlı kebabıyla namı şehir dışına taşmış noktalardan biri olan Ziyaoğlu Ocakbaşı, ciğer konusunda da oldukça iyi bir işletme. Aynı zamanda leziz mezeleriyle de sizleri bekliyor.

Adres: Sıratut Mahallesi, Erdem Cd, No: 11, 02100, Merkez/Adıyaman

Kervansaray Restaurant: Şehirde hem et hem de ev yemeklerini en leziz haliyle tadabileceğiniz restaurantların başında geliyor. Kebap çeşitlerinde olduğu kadar eşsiz mezeleri ve içli köftesiyle de iddaalı olan Kervansaray Restaurant, güler yüzlü personeliyle lezzetlerini tatmanız için sizleri bekliyor.

Adres: Bahçelievler Mahallesi, Harıkçı Cad, 464. Sok, No: 9, 02290, Merkez/Adıyaman

Laz’ın Yeri: Adıyaman turunuzda kırmızı ete ara vermek isterseniz balık çeşitleri ve mıhlama gibi lezzetleri tadabileceğiniz bir işletmedir. Özellikle Levrek, Çipura ve Zargana gibi oldukça lezzetli yemekleriyle farklı tatlar arayan ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlıyor.

Adres: Eskisaray Mah. Yahya Kemal Cad. No: 7/A D: 20, 02100, Merkez/Adıyaman