Bartın

Bartın

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın, 59 kmlik sahil şeridiyle Karadenizi çevrelemektedir. Şehirde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise serin geçmektedir.

Bartın birçok doğal güzelliğiyle görülmesi gereken illerimiz arasındadır. Bölgede Amasra gibi harika bir doğası ve tarihi, turistik alanları gezilip görülmesi gereken pek çok alan vardır.

Küre Dağları Milli Parkı: Karadeniz Bölgesi’nin batısında, Küre Dağları üzerinde yerleşik Milli Park, tamamen bir plato karakteri taşır. Küre Dağları Milli Parkı’nın kapladığı alanın yüzölçümü 37.753 hektara, çevresindeki tampon bölge ise 134.366 hektara denk düşer. Yakın çevresinde süregelen yaşam, Milli Park sınırları içerisine yayılmamış ve milli park içerisinde hiçbir yerleşim kurulmamıştır. Yani, doğu-batı doğrultusunda uzanan Milli Park, yakın çevresi için fiziksel ve sosyal anlamda bir eşik niteliğindedir.

Gürcüoluk Mağarası: Bartın’a bağlı Amasra’nın yaklaşık 10 km güneydoğusunda, geniş bir karstik platonun üzerinde bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 169 metre girişe göre en derin noktası 5 metre olan Gürcüoluk mağarası yatay olarak gelişmiş geçit konumlu fosil bir mağaradır. Mağara tek bir galeriden oluşmuştur. Ancak damlataş sütunları mağarayı çok sayıda salon ve odacığa ayırmıştır.  Ayrıca tabanında, özellikle doğu giriş galerisinde kalın bir erime ve birikim toprağı vardır. Bu topraklar büyük ölçüde fosilleşmiştir. Gelişimini tamamlamış ancak, mağara içi şekillenmesi devam eden Gürcüoluk mağarası gerek görünümleri son derece güzel damlataşları gerekse kolay ulaşım imkanı ve güzel doğal bir çevreye sahip olması nedeniyle cazibesini korumaktadır.

Amasra Müzesi: Amasra'nın antik bir yerleşim merkezi olması ve tarihi eser açısından zengin olması nedeniyle burada bir müze kurulması zorunlu hâle gelmiştir. Müze 1969'da eski ilkokul binasına taşınmıştır. Ancak Amasra'ya yeni bir müze yapılması ihtiyacı doğmuştur. İnşasına 1884'te Bolu Mutasarrıfı İsmail Kemal Bey tarafından başlanan, ancak yarım kalan Bahriye Mektebi 1975 yılında Bakanlığımızca satın alınarak 1976'da tamamlanmıştır. 30.01.1982 tarihinde onarımı tamamlanarak ziyarete açılmıştır. Müze tek katlı olup burada 2'si arkeolojik, 2'si etnografik olmak üzere, 4 teşhir salonu bulunmaktadır. Teşhir salonlarındaki eserlerin büyük bölümü Amasra ve yakın çevresinden derlenmiştir.

Direkli Kaya: 7 metre uzunluğunda olup; buradan denizle bağlantılı bir havuz ve kayaya oyulmuş basamaklar ile mermerden bir iskele görülmektedir. Aslında denizi aydınlatmak ve gözetlemek için yapılmıştır Direkli Kaya ve Cenevizliler tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Amasra’nın güzel noktalarından birini oluşturur.

Bartın Fatih Camii: 9. Yüzyılda Amasra Kalesi içinde yapılmış eski bir Bizans Kilisesidir. Amasra’nın 1460 yılında, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethi sonrasında camiye çevrilmiştir. Dönemin tüm yapı özelliklerini taşıyan yapının İlk Cemaat bölümü ile Apsis çıkıntısı sonradan mekana katılmıştır. Caminin, 1887 yılında dört duvarı dışında mekanı örten ve yer yer yıkılma tehlikesi gösteren beşik tonoz çatısı kaldırılmış, yerine ahşap tavan ve çatı yapılarak büyük bir onarımdan geçirilmiştir.

Kemendere Köprüsü: Amasra’nın Güney yamacında bulunan Kemerdere Köprüsünün  8 metre uzunluğa ve 5metre yüksekliğe sahip olduğu, bindirme tekniği kullanılarak inşa edildiği görülmektedir. Bu köprünün Roma Döneminde suyolu olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Köprünün restorasyonu 2018 yılı Haziran ayında başlamıştır. En yakın zamanda Amasralıların ve Amasra’yı ziyarete gelen turistlerin ziyaretine açılacaktır.

Bartın’da yemek yenecek bazı restoranları yazımızda sizin için irdeledik.

Canlı Balık Restaurant Mustafa Amca'nın Yeri: Konum olarak harika bir yerde bulunan mekanda servis kalitesi ve çalışanların ilgisi tam puan alıyor. Menüsü oldukça geniş, birçok deniz ürünü en lezzetli haliyle pişirilip masanıza servis ediliyor. Fiyatlarıda gayet makul olan işletmeyi Bartın geziniz esnasında mutlaka denemelisiniz.

Türkan Hanımın Yeri: Pek çok yöresel ve doğal lezzeti bir arada bulabileceğiniz bu mekanda ev yapımı reçeller, doğal mısır ekmeği gibi ürünlerle sizi bir lezzet şöleni bekliyor. Kahvaltı konusunda çok bol çeşitle hizmet vermekte. Bartın geziniz esnasında şayet konakladıysanız sabahına bu mekanı ziyaret edebilirsiniz.

Sandal Balık Restaurant: Amasra’da denize sıfır konumda yer alan klasik bir balık lokantası. İşini severek yaptıkları belli olan güler yüzlü bir personeli var. Yemeklere gelince, tüm yemekler çok taze ve çok lezzetli. Ayrıca salata ve mezelerde çok başarılı. Bartın ziyaretinizde uğramanız gereken adreslerden biri.

Merdane Lokantası: Yemekleri çok lezzetli, sunumu çok güzel. Bölgede ev yemekleri yiyebileceğiniz başlıca adreslerden biri. Sizde bu tür lezzetlerden hoşlanıyorsanız, bu mekanı es geçmemelisiniz.

Sahil Balık Restoran: Amasra’da denize sıfır harika bir mekan. Ailenizle birlikte rahat edebileceğiniz, en lezzetli deniz ürünlerini huzur içinde tüketebileceğiniz bir adres. Hizmet ve servis açısından oldukça üst seviyede bulunan işletme sizleri ağırlamaktan mutluluk duyacaktır.