Osmaniye

Osmaniye

Önceden Adanaya bağlı bir ilçe olan Osmaniye, 26 Ekim 1996 tarihinde il statüsüne kavuşmuştur.

Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan ve Doğu Anadolu'nun giriş kapısı olarak tanımlanan Osmaniye, Ceyhan Nehri havzasında yer almaktadır. Hitit, Pers ve Roma gibi önemli uygarlıklara ev sahipliği yapan Osmaniye, tarihiyle zengin bölgelerden birisidir. Gezilecek yerler konusunda tarihi kaleleri ile ön plana çıkan şehirde milli park, kaplıca, açık hava müzesi ve yayla gibi hem tarih hem de doğa turizmine dair birçok yer bulunmaktadır. Özellikle Osmaniye ilçeleri, tatil rehberi oluştururken listenizde yer alması gereken bölgelerdendir. Şehir merkezinde yer alan gezi noktalarının yanında ilçelerde de oldukça fazla gezilecek yer bulunmaktadır.

Karatepe Açık Hava Müzesi: Kadirli İlçe merkezine 22 km uzaklıkta bulunan Kızyusuflu köyünde bulunur. Burada milattan önce 8. yüzyılda Adana’da hüküm süren Hitit kralı Asativatas tarafından, krallığını kuzeydeki vahşi kavimlere karşı korumak üzere bir hudut kalesi olarak yaptırılmıştır. Daha önce kurucusundan dolayı Asativatas ismini almıştır. Daha sonra burayı ele geçiren Asurlular bu kaleyi yakıp yıkmışlardır. Bölgede kazı çalışmaları 1946 yıllında başlamıştır. Burada birçok yapıya rastlanmıştır. Özellikle bulunan aslan başlı heykeller dikkat çekicidir. Bundan dolayı Aslantaş da denilmektedir. Buradaki eserler kapılı müzeye götürülmek istenmiş fakat çok olduğundan dolayı burası Açık Hava Müzesi haline getirilmiştir.

Toprakkale Kalesi: Toprakkale İlçemizin sınırında bulunan bu kale il merkezine 10 km uzaklıktadır. Kale Osmaniye, Adana ve Hatay illerimizin tam kavşak noktasında inşa edilmiştir. Kale ilk yapıldığı zaman Çukurova’yı Suriye’ye bağlanan yolu kontrol etmek için inşa edilmiştir. Ovaya hakim kayalıklar üzerine yığılmış 75 metre toprak üzerinde bulunur. Kalenin ilk olarak milattan önce 2000’li yıllarda inşa edildiği rivayet edilir. Kale daha sonra Harun Reşit zamanında restore edilmiştir. Dikdörtgen planlı kale Osmanlı zamanında Kınık Kalesi ismin almıştır. Kalenin 12 burcu vardır.

Haruniye Kaplıcası: İlimizin Düziçi İlçe merkezine bağlı düdüklü köyünde bulunur. İlçe merkezine 22 km uzaklıktadır. Manzara yönünde mükemmel bir yere sahiptir. Ruhsal yönden de şifa bulabileceğimiz bir kaplıcadır. Eskiden sadece yaz mevsiminde hizmet veren bu kaplıca günümüzde bütün yıl hizmet vermektedir. 115 yatak kapasitesine sahiptir. Kaplıca suyu birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Kastabala Şehri: İl merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Bahçe Köyün içindedir. Antik kent oldukça iyi bir durumda günümüze ulaşmıştır. Burada en önemlisi Sütunlu Caddesi ve beş bin seyirci kapasiteli tiyatrosudur. Bunların dışında kilise, hamam ve mezarları ile Osmaniye ilimizde bulunan tarihi yapılardan en önemlilerinden biridir.

Kırmıtlı Kuş Cenneti: Osmaniye'nin öne çıkan doğal güzelliklerinden biri olan Kırmıtlı Kuş Cenneti, Kastabala Vadisi olarak da bilinmektedir. Yaklaşık 200 tür kuşun yaşadığı Kırmıtlı Kuş Cenneti, Ceyhan Nehri'nin kıyısındaki göletlerden biridir. Kırmıtlı Kuş Cenneti bölgesinde fiziksel alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Bölgeye kurulacak olan kuş gözlem alanları ile birlikte, buraya olan talep artacak ve bölgenin ziyaretçi sayısı yükselecektir.

Osmaniye seyahatiniz esnasında yemek yiyebileceğiniz bazı restoranları sizin için irdeledik.

Serhat Et ve Balık: Çocuklar için oyun alanı da bulunan mekanda, havuz kenarında son derece lezzetli balık çeşitleri ve et yemekleri servis ediliyor. Osmaniye’de et ve balık restoranı olarak gidilebilecek az sayıdaki mekanların ön sıralarında bulunuyor.

Bursa Kebap Evi: Bursa’nın meşhur İskender Kebabını bulabileceğiniz bir mekan. Servis kalitesi ve çalışanların nezaketi oldukça üst seviyede. Oldukça lezzetli yapılan İskender Kebabının yanında servis edilen mezelerin lezzetleri de çok başarılı. Osmaniye geziniz esnasında yemek molası vermek için oldukça güzel bir adres.

Ciğerci Enver Usta: Mekan oldukça salaş görünümlü olmasına rağmen, ciğer ve et şişlerin lezzeti çok başarılı. Siparişinizi verdikten sonra masanıza meze ve salata geliyor. Ve şilşler siz yeter diyene kadar servis edilmeye devam ediyor.

Bizim Sofra: Bölgedeki en temiz mekanlardan biri olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Burada yapılan kebap, lahmacun ve pide çeşitleri oldukça lezzetli. Fiyatları da gayet makul olan işletme seyahatiniz esnasında uğrayabileceğiniz adreslerden biri.