Afyonkarahisar

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar

Afyonda gezilmesi gereken mekanlar, tadılması gereken lezzetleri sizin için derledik.

Afyon Kalesi: Afyonkarahisar il merkezinde bulunan Afyon kalesi 225 mt. Yükseklikte bulunmaktadır. Hitit kralı 2. Murşil tarafından sefere giden askerlerin kış aylarında konaklayabilmeleri amacıyla milattan önce 1350 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kalenin içinde birçok tapınma alanının yanı sıra 4 büyük su sarnıcı bulunmaktadır. Kale içinde Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait cami, erzak deposu, cephanelik ve değerli eşyaların saklanabildiği mahzenler bulunmaktadır. Manzara olarak tüm Afyon şehrini kaleden izlemeniz mümkündür.

Afyon Ulu Camii: Afyon il merkezinde bulunan Ulu Camii 1273 yılında Sancak beyi Nasredüddin Hasan tarafından yaptırılmıştır. Ulu Camii Selçuklu mimarisini gözler önüne seren 40 adet ahşap sutun, minber ve mihrabıyla zamanında ufak tefek onarımlar yapılmış olsa da günümüze kadar ciddi bir hasar görmeden gelmiştir. İçinde bulunan 40 adet ahşap sütundan dolayı 40 direkli camii olarakta anılmaktadır.

Ömer Kaplıcaları: İl merkezine 15 km. uzaklıktadır. Bu kaplıca adını "Ömer Dede" yatırından almıştır. Kaplıca sularının Romatizma hastalıkları, Kemik hastalıkları, Kireçlenme, Kas ve sinir hastalıkları, Solunum yolu hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilmektedir.

Kırkgöz Köprüsü: Afyonkarahisar ilçesi olan Bolvadin ilçe merkezinde Akarçay üzerinde bulunmaktadır. Kuzey ve Güney olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Kuzey bölümü Bizans imparatoru 1. Manuel Kommen tarafından yaptırılmıştır. Güney bölümü ise Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından onarılmış ve 64  göze kadar uzatılmıştır. Ayrıca kitabe ve namazgahta bulunan Kırgöz köprüsü görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Buzluk Mağarası: Afyonkarahisar Sultandağı ilçesine bağlı Dereçine Kasabasında yer almaktadır. Gerçek anlamda bir doğa mucizesidir. Gidilmesi oldukça zahmetli olan Buzluk mağarasına ulaştığınızda bu zahmete değdiğini göreceksiniz. Mağaraya giriş oldukça dardır ve ancak 1 kişinin sığabileceği genişliktedir. İçeriye girdiğinizde havanın oldukça soğuk olduğunu göreceksiniz. Aşağıya doğru indiğinizde hava dahada soğumaktadır. Aşağı kısımda yer alan buzul sarkıtlar eşsiz bir görünüm sunmaktadır. Neredeyse yılın her dönemi kar altında olan Sultandağına ziyaretler ancak yaz aylarında yapılabilmektedir.

Ayazin Köyü: Afyonkarahisar İhsaniye ilçesine bağlı Ayazini köyü Frig döneminden beri yerleşke olarak kullanılmaktadır. Friglerden tutuna Bizans dönemine kadar birçok tarihi eserin bulunduğu Ayazin köyü mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Kayalıkların içlerinin oyulmasıyla meydana getirilen bu yapıda toplantı salonları, sarnıçlar, mezar odaları, erzak depoları ve yeraltı sığınaklarının yanı sıra Roma ve Bizans dönemlerine ait kilise ve şapellerde bulunmaktadır.

Afyonkarahisar’a yolunuz düştüğünde yemek yenecek başlıca restauranlar ise şunlardır.

Aşçı Bacaksız: 1850 yılından beri hizmet vermeye devam eden lokanta da özellikle Afyon kuzu kebabı oldukça meşhurdur. Ancak gelenek olarak tabela asmayan bu işletmeyi adres sorarak bulabilirsiniz. Aşçı Bacaksıza gidecekseniz mekana selam vermeden kesinlikle girmeyin sizinle ilgilenecek birini bulmakta zorlanabilirsiniz.

Adres:  Karaman Mah. Yeni Saraçlar Çarşısı No:6 Afyonkarahisar Merkez

İkbal Lokantası: Afyonkarahisar’ın merkezinde bulunan İkbal lokantası et yemekleriyle meşhur bir lokantadır. Ayrıca Afyonun meşhur sucuklarınıda bu lokantadan satın alabilirsiniz.

Nur Lokantası: Lezzetli yemeklerle doyduktan sonra Manda sütünden doğal olarak üretilen kaymağıyla birlikte  sunulan ekmek kadayıfını tatmanız için bulunmaz bir mekan.

Adres:  Uzun Çarşı Saraçlar Geçidi No:13 / Afyon

Altınay Lokum: Özellikle kaymaklı lokumlarıyla nam salmış olan Altınay lokum patentinide aldığı lezzetli lokum çeşitleriyle Afyondan dönerken hediye olarakta götürebileceğiniz çeşitleriyle hizmet vermektedir. 1800'lü yıllardan beri aile işletmesi olan Altınay lokuma uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Adres: İzmir-Ankara Çevreyolu 4. Km., Afyonkarahisar